19.12.2018 14:13

Eurowizja 2019: Polska ma największe szanse na wygraną według bukmacherów

64. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Izraelu i chociaż nadal nie wiemy, kto będzie reprezentować nasz kraj, bukmacherzy są zdania, że Polska może wygrać konkurs.

Eurowizja
foto: Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Kolejny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w maju 2019 w Izraelu. Poprzednia edycja odbyła się w Lizbonie i zwyciężyła wówczas piosenka "Toy", którą wykonywała izraelska wokalistka Netta. Bukmacherzy już obstawiają, kto może zająć podium na Eurowizji 2019 i okazuje się, że ich faworytem jest właśnie Polska. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze nie poznaliśmy wykonawcy, który będzie reprezentować nasz kraj w konkursie.

Polska faworytem Eurowizji 2019

Wysoka pozycja Polski w notowaniach może być spowodowane faktem, że w listopadzie 2019 Roksana Węgiel z Polski wygrała Eurowizję Junior 2018 z piosenką „Anyone I Want To Be”. Jak dotychczas nie udało się to Polsce w edycjach konkursu dla dorosłych, jak i dla dzieci. W głosowaniu jury 1. miejsce zajęła Australia, natomiast Polska uplasowała się na 7. pozycji, jednak o ostatecznym wyniku zadecydowały głosy publiczności.  

Pewnym jest to, że kolejna edycja Konkursu Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku odbędzie się w Polsce. Czy nasz reprezentant będzie triumfować również na Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu? Bukmacherzy są zdania, że to właśnie Polska uplasuje się na podium. Zazwyczaj Krajowe Eliminacje do Eurowizji odbywają się w lutym i marcu, czyli kilka miesięcy przed konkursem. Prezes TVP, Jacek Kurski, rozważa jednak zrezygnowanie z publicznych eliminacji na rzecz wewnętrznego wyboru kandydata.

Jak dotychczas najlepszym wynikiem w Eurowizji może pochwalić się Edyta Górniak, która w 1994 roku zajęła 2. miejsce z utworem "To nie ja!". W 2018 roku Polskę reprezentowali Gromee i Lukas Meijer, którzy w półfinale zajęli 14. miejsce i niestety nie dostali się do finału.

Roger Waters bojkotuje Eurowizję 2019 w Izraelu

Izrael jest krytykowany przez wielu obserwatorów za łamanie praw człowieka arabskich mieszkańców Palestyny. Brytyjski zespół Wolf Alice, Brian Eno i Roger Waters podpisali się pod listem, który nawołuje do bojkotu Eurowizji w Izraelu. Uważają, że takie wydarzenie nie może odbyć się w kraju, który łamie prawa człowieka.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Eurowizja