07.03.2019 14:06

Eurowizja 2019: Występ industrialnej grupy z Islandii będzie politycznym protestem?

Zespół chętnie korzysta z estetyki BDSM i lubi szokować. Już teraz mówi się, że jego pojawienie się na Eurowizji może spowodować pewne kontrowersje.

Islandzki reprezentant na Eurowizję
foto: kadr z wideo

Eurowizja 2019 w Tel Awiwie jeszcze się nie odbyła, a już mamy do czynienia z kontrowersjami. Roger Waters wzywa do bojkotu Eurowizji w Izraelu, bo państwo łamie prawa człowieka arabskich mieszkańców Palestyny. Co więcej z konkursu wycofała się Ukraina z powodu skandalu politycznego - okazało się, że reprezentantka tego kraju miała podpisać kontrakt zakazujący jej występów w Rosji. Na tym jednak nie koniec kontrowersyjnych tematów związanych z nadchodzącą Eurowizją.

Eurowizja 2019: Występ industrialnej grupy z Islandii będzie politycznym protestem?

Preselekcje na Islandii wygrał zespół Hatari, który jest industrialną kapelą wykorzystującą estetykę BDSM. Grupa powstała w 2017 roku i jej twórczość ma wydźwięk antykapitalistyczny. Jest to dosyć kontrowersyjna grupa, która pojawia się na scenie w strojach BDSM i oblana krwią, zaś tancerki znajdują się w klatkach.

Eurowizja 2019 gdzie i kiedy
Eurowizja 2019 gdzie i kiedy
Przeczytaj także Eurowizja 2019: Gdzie i kiedy się odbędzie? [DATA, MIEJSCE]

Jak wiadomo Eurowizja lubi nietuzinkowych artystów i już teraz bukmacherzy wysoko oceniają szanse zespołu na wygraną - Islandczycy są w pierwszej 5. faworytów obok takich państw, jak Szwecja, Rosja, Włochy oraz Cypr. Posłuchajcie, jak brzmi utwór "Hatrio mun sigra", z którym Hatari pojedzie na Eurowizję:

Izraelskie media zaczęły spekulować, że islandzki zespół wykorzysta występ na Eurowizji, by wyrazić swoje polityczne poglądy, co jednak jest zakazane w regulaminie konkursu i może doprowadzić do dyskwalifikacji. Bardzo możliwe, że Hatari będzie chciał swoim występem pokazać sprzeciw wobec polityki Izraela, który łamie prawa człowieka. To właśnie Islandia tuż po wygranej izraelskiej wokalistki na Eurowizji 2018 namawiała do bojkotu konkursu w Izraelu. Festiwal w Tel Awiwie wystartuje 14 maja 2019 i potrwa 3 dni. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja.

Zobacz także: >> Eurowizja Junior 2019: impreza odbędzie się w Gliwicach. Znamy datę wydarzenia <<

Eurowizja 2019 - polski reprezentant

W Izraelu Polskę będzie reprezentować folkowy zespół Tulia. Grupa stanie się 22. reprezentantem Polski w konkursie i nie wiadomo, jaką piosenkę wykona Tulia na Eurowizji. Jak na razie bukmacherzy dają Tulii zaledwie jeden procent szans na wygraną Eurowizji 2019. 

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Eurowizja