23.09.2020 16:29

Eurowizja Junior nie odbędzie się w Polsce, bo przedmiotowo traktuje dzieci? Tego chce Rada Programowa TVP

Rada Programowa TVP nie chce, by Eurowizja Junior odbyła się w Polsce i ma konkretne argumenty.

Eurowizja Junior
foto: ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE/Polska Press/East News

29 listopada 2020 ma się odbyć kolejna edycja Eurowizji Junior. Gospodarzem imprezy jest Warszawa, ale impreza odbędzie się na innych zasadach. Z powodu pandemii zadecydowano, że zamiast koncertu zobaczymy w telewizji wcześniej nagrane klipy uczestników konkursu.

Nie wszystkim jednak się podoba, że organizacją imprezy ponownie zajmie się TVP. Rada Programowa TVP uważa, że widowisko przedmiotowo traktuje dzieci i nie powinno być emitowane w publicznej telewizji.

Eurowizja Junior nie odbędzie się w Polsce, bo przedmiotowo traktuje dzieci? Tego chce Rada Programowa TVP

Jak podaje gazeta.pl, Rada Programowa TVP chce się spotkać z Jackiem Kurskim i Mateuszem Matyszkowiczem, by omówić kwestię nadchodzącej edycji Eurowizji Junior. Jeszcze 28 sierpnia przyjęto uchwałę, w której Rada zgłasza sprzeciw wobec organizowania przez TVP S.A. konkursu, który jest sprzeczny z zasadami w ustawie o radiofonii i telewizji.

Eurowizja Junior 2020 w Polsce
Eurowizja Junior 2020 w Polsce
Przeczytaj także Eurowizja Junior odbędzie się znowu w Polsce! To pierwszy taki przypadek w historii konkursu

Była posłanka Barbara Babula powiedziała dla gazety.pl:

"

Chcemy rozmawiać na ten temat z zarządem telewizji, wydaje nam się, że ta formuła traktuje dzieci w sposób przedmiotowy i ma mało wspólnego z misją podnoszącą kulturę. Można się zastanawiać, czy nie jest w jakiś sposób sprzeczna z ustawą o radiofonii i telewizji. Uczestnicy są traktowani jak przedmiot popkultury, jak zabawka dorosłych. "

Rada programowa TVP stwierdziła:

"

Ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział. Rada Programowa zwraca się o stworzenie przez Telewizję Polską S.A. własnej audycji promującej aktywność artystyczną dzieci i młodzieży w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. "

Czy Eurowizja Junior traktuje przedmioto dzieci?

Czy Eurowizja Junior się nie odbędzie? Jak na razie gazeta.pl nie otrzymała komentarza od TVP w tej sprawie. Tymczasem 29 września 2020  w "Szansie na Sukces" dowiemy się, kto będzie reprezentować nasz kraj w konkursie.

Viki Gabor
Viki Gabor
Przeczytaj także Viki Gabor została napadnięta. Pijani nastolatkowie pobili jej ojca
Tagi: Rock News Eurowizja