Eurowizja Junior nie odbędzie się w Polsce, bo przedmiotowo traktuje dzieci? Tego chce Rada Programowa TVP

23.09.2020 16:29
Eurowizja Junior nie odbędzie się w Polsce, bo przedmiotowo traktuje dzieci? Tego chce Rada Programowa TVP Fot. ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE/Polska Press/East News

Rada Programowa TVP nie chce, by Eurowizja Junior odbyła się w Polsce i ma konkretne argumenty.

29 listopada 2020 ma się odbyć kolejna edycja Eurowizji Junior. Gospodarzem imprezy jest Warszawa, ale impreza odbędzie się na innych zasadach. Z powodu pandemii zadecydowano, że zamiast koncertu zobaczymy w telewizji wcześniej nagrane klipy uczestników konkursu.

Nie wszystkim jednak się podoba, że organizacją imprezy ponownie zajmie się TVP. Rada Programowa TVP uważa, że widowisko przedmiotowo traktuje dzieci i nie powinno być emitowane w publicznej telewizji.

Eurowizja Junior nie odbędzie się w Polsce, bo przedmiotowo traktuje dzieci? Tego chce Rada Programowa TVP

Jak podaje gazeta.pl, Rada Programowa TVP chce się spotkać z Jackiem Kurskim i Mateuszem Matyszkowiczem, by omówić kwestię nadchodzącej edycji Eurowizji Junior. Jeszcze 28 sierpnia przyjęto uchwałę, w której Rada zgłasza sprzeciw wobec organizowania przez TVP S.A. konkursu, który jest sprzeczny z zasadami w ustawie o radiofonii i telewizji.

Przeczytaj także

Była posłanka Barbara Babula powiedziała dla gazety.pl:

Chcemy rozmawiać na ten temat z zarządem telewizji, wydaje nam się, że ta formuła traktuje dzieci w sposób przedmiotowy i ma mało wspólnego z misją podnoszącą kulturę. Można się zastanawiać, czy nie jest w jakiś sposób sprzeczna z ustawą o radiofonii i telewizji. Uczestnicy są traktowani jak przedmiot popkultury, jak zabawka dorosłych.

Rada programowa TVP stwierdziła:

Ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział. Rada Programowa zwraca się o stworzenie przez Telewizję Polską S.A. własnej audycji promującej aktywność artystyczną dzieci i młodzieży w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji.

Czy Eurowizja Junior się nie odbędzie? Jak na razie gazeta.pl nie otrzymała komentarza od TVP w tej sprawie. Tymczasem 29 września 2020  w "Szansie na Sukces" dowiemy się, kto będzie reprezentować nasz kraj w konkursie.

Przeczytaj także
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.