15.08.2020 13:05

Ewa Demarczyk nie żyje. Miała 79 lat

Gwiazda polskiej sceny muzycznej zmarła 14 sierpnia 2020. O śmierci artystki poinformowali jej koledzy z "Piwnicy pod Baranami".

Ewa Demarczyk nie żyje. Miała 79 lat
foto: MONKPRESS/East News

Zmarła Ewa Demarczyk. Jedna z ikon polskiej piosenki, zwana "Czarnym Aniołem" święciła triumfy w latach 60. i 70. "Odeszła Największa. Żegnaj Ewo" - napisano na oficjalnej stronie Piwnicy pod Baranami.

Ewa Demarczyk nie żyje. Miała 79 lat

Ewa Demarczyk występowała nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie na tak prestiżowych scenach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Olympia w Paryżu.

14 sierpnia 2020 zmarł Pete Way, basista legendarnego zespołu UFO
14 sierpnia 2020 zmarł Pete Way, basista legendarnego zespołu UFO
Przeczytaj także Pete Way nie żyje. Założyciel legendarnego zespołu UFO miał 69 lat

Ewy Demarczyk, była uznawana za jedną z najbardziej charyzmatycznych piosenkarek w Polsce. Artystka była gwiazdą krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Publiczność kochała ją za ekspresję sceniczną i oryginalną interpretację tekstów.
O śmierci legendarnej piosenkarki poinformowali jej koledzy z "Piwnicy pod Baranami"

Ewa Demarczyk pochodziła z Krakowa. To właśnie z tym miastem wiążą się jej pierwsze lata kariery. Piosenkarka ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną, a po przejściu do kabaretu "Piwnica pod Baranami" nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Zadebiutowała na festiwalu w Opolu w 1963 roku, gdzie wykonywała m.in. "Czarne anioły" oraz "Karuzelę z madonnami", które na stałe zapisały się w kanonie najważniejszych polskich utworów współczesnych. Demarczyk występowała również za granicami kraju, w tym w Austrii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Jej piosenki "Grande Valse Brillante", "Groszki i róże" oraz "Na moście w Avignon" zachwycały i inspirowały innych artystów, którzy bardzo często coverowali te ponadczasowe piosenki. Artystka swój ostatni koncert zagrała 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Później wycofała się z życia publicznego i zamieszkała w Wieliczce. Ewa Demarczyk zmarła 14 sierpnia 2020 w swoim domu.

"

Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale - same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim "

- napisał krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński.

Zobacz również: Muzyk przeprosił, zamknął oczy, opuścił głowę i zmarł na scenie  

Tagi: Rock News