Fabryka Zespołów World Tour - o co tyle hałasu?

Jakub Gańko
20.04.2016 15:44
Fabryka Zespołów World Tour - o co tyle hałasu? Fot. materiały prasowe

Serwis promujący polską muzykę ogłosił wyniki swojego prestiżowego konkursu i wywołał niemałą burzę w polskim środowisku muzycznym. Czemu zrobiło się o nich tak głośno?

Fabryka Zespołów to platforma powołana do życia w maju 2007 roku w celu ułatwienia kontaktów i promocji w obrębie polskiej branży muzycznej. Do najważniejszych celów portalu należy promowanie krajowej muzyki, co serwis realizuje m.in. organizując Bank Zespołów WOŚP oraz Eliminacje do Przystanku Woodstock. Umożliwia również zakładanie zespołom specjalnych wizytówek, które budują obszerną bazę polskich wykonawców.

Jedną z ostatnich inicjatyw Fabryki Zespołów jest akcja FZ World Tour. Jak podkreślają organizatorzy, to pierwszy tego typu projekt w Polsce, którego ideą było umożliwienie polskim zespołom występu na ważnych, zagranicznych festiwalach m.in. w Serbii, Czechach i Niemczech. W grę wchodzą takie imprezy jak Exit Festival, Masters of Rock czy BASH Berlin Artistpool Show. Wybór artystów ma być przeprowadzony w dwóch etapach.

Do 10 kwietnia 2016 zbierano zgłoszenia w ramach pierwszego z nich. 18 kwietnia 2016 ogłoszono listę zespołów, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu, w którym zagrają na koncercie finałowym. W trakcie jego trwania przedstawiciele wspomnianych festiwali sami wybiorą artystów, którzy uzupełnią line-up ich imprezy. Jak podkreślono udział w koncercie nie jest równoznaczny z występem na festiwalu, natomiast jedna grupa może zostać wybrana przez kilku organizatorów.

Oto lista wykonawców, którzy zostali wybrani do finału:

  • Chemia
  • Closterkeller
  • Cochise
  • Das Moon
  • Gooral
  • Materia
  • Oberschlesien
  • Rust
  • Scream Maker
  • SIQ

To właśnie po opublikowaniu tej listy w mediach społecznościowych wybuchła istna burza. Większość jej uczestników była oburzona, że w konkursie zostały wyłonione doświadczone kapele, często obecne na scenie od wielu lat i mające na koncie liczne sukcesy, a nawet odbyte zagraniczne trasy, nie zaś młodzi i początkujący artyści. To właśnie z promowaniem takiej twórczości była przez wielu kojarzona dotąd Fabryka Zespołów.

Najwięcej kontrowersji wzbudził wybór zespołu Closterkeller, który działa już od 1988 roku, ma w swoim dorobku 9 płyt i - jak głosi opis zespołu w wizytówce Fabryki Zespołów - grał już na największych scenach w Polsce, supportując m.in. Jethro Tull, Fields of the Nephilim, Tiamat czy Paradise Lost. Stanowisko w sprawie zabrała na oficjalnym Facebooku grupy jej liderka, Anja Orthodox.

Wokalistka zwróciła uwagę, że zaproszenie do wzięcia udziału w FZ World Tour otrzymali wszyscy artyści, którzy posiadają wizytówkę w Fabryce Zespołów, a regulamin nie zakładał żadnych ograniczeń co do stażu czy dorobku zespołów. Dlatego też zdecydowała się wziąć udział w konkursie. Jak sama podkreśliła, gdyby był on kierowany do młodych, początkujących kapel, z pewnością by tego nie uczyniła.

W rzeczy samej regulamin imprezy ograniczał uczestników w zaledwie trzech punktach, które zostały przytoczone już na jego wstępie:

1. Udział w Eliminacjach może wziąć każdy zespół grający muzykę pop, rock, metal, elektroniczną, alternatywną, posiadający w repertuarze własną muzykę autorską. W celu upewnienia się, czy zespół wpisuje się w ramy gatunkowe festiwali zapraszamy do zapoznania się z rozpiską artystów festiwali;
2. Zespół wysyłający zgłoszenie musi dysponować conajmniej 60-cio minutowym repertuarem koncertowym.
3. Każdy uczestnik musi posiadać założoną wizytówkę na portalu FabrykaZespolow.pl

Mimo to pośród oburzonych głosów Fabryce Zespołów zarzuca się, że nie napisała wprost, iż amatorskie zespoły będą konkurowały z o wiele bardziej doświadczonymi załogami. Zdaniem niektórych komentujących zabrakło wyraźnego komunikatu, że akcja kierowana jest do wszystkich zespołów, a nie tylko np. tych, które nie grały jeszcze zagranicą.

koment1 Fot. foto: facebook.com/FabrykaZespolowPl
koment2 Fot. foto: facebook.com/FabrykaZespolowPl
koment3 Fot. foto: facebook.com/FabrykaZespolowPl

W świetle wszystkich tych komentarzy i dyskusji przedstawiciele Fabryki Zespołów zajęli oficjalne stanowisko na swoim Facebooku, gdzie wyjaśnili, że formuła ich akcji od początku była otwarta na wszystkich wykonawców. O ich doborze na festiwale zaś decydują promotorzy samych festiwali, którzy chcieli wcześniej znać dorobek i doświadczenie koncertowe artystów.

Finał FZ World Tour z udziałem wybranych kapel odbędzie się 7 maja 2016 roku w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Impreza rozpocznie się o godzinie 13 i potrwa przez cały dzień. Mimo wielu negatywnych reakcji, organizatorzy myślą już nad kolejną edycją, o czym poinformowała Gosia Kaczmarek, prezes Fabryki Zespołów.

Dziękujemy bardzo wszystkim zespołom, które wzięły udział w naszej akcji. Jest to dopiero pierwsza edycja FZWT, miejsca są ograniczone, w związku z czym wybór był niezwykle trudny. Już dziś planujemy, aby następna edycja była rozbudowana zarówno o kolejne festiwale, jak i sam koncert finałowy. Tymczasem zapraszam wszystkich na FZ World Tour Showcase. Do zobaczenia w CK Zamek już 7 maja!

Zarówno akcje mające na celu promowanie mniej znanych artystów, jak i wielkie festiwale muzyczne rządzą się własnymi prawami i ciężko mieć o to do nich pretensje. Warto jednak pamiętać, że oprócz Fabryki Zespołów istnieje wiele innych inicjatyw, w których mogą startować młode, debiutujące zespoły.

A jakie jest Wasze zdanie o imprezie Fabryki Zespołów?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.