07.09.2017 11:11

Facebook negocjuje z wytwórniami wykupienie praw autorskich do muzyki

Serwis społecznościowy proponuje ogromne sumy, aby osiągnąć swój cel. Minie jednak trochę czasu do momentu, kiedy plany wejdą w życie.

Facebook negocjuje z wytwórniami wykupienie praw autorskich do muzyki
foto: materiały prasowe

Czy Wam też się zdarzało, że wrzucaliście jakieś nagranie na Facebooka i było one kasowane ze względu na naruszenie praw autorskich? Za jakiś czas problem ten może być rozwiązany. Okazuje się bowiem, że Facebook postanowił dogadać się z wytwórniami proponując ogromne sumy, aby użytkownicy serwisu społecznościowego mogli legalnie umieszczać muzykę w swoich nagraniach.

Ilość publikowanych wideo na przestrzeni lat znacznie wzrosło i według prawa Facebook na żądanie właściciela praw autorskich musi skasować nielegalnie udostępnione wideo z muzyką. Właściciele nagrań negocjują warunki z serwisem społecznościowym, który obiecał stworzyć system do identyfikacji i oznaczania muzyki, która narusza prawa autorskie.

Wprowadzenie takich zmian zajęłoby dwa lata, co jest za długim okresem dla obu stron. Wiadomo o tym od informatorów, którzy nie chcieli zdradzić swoich nazwisk. Facebook zainteresował się tą sprawą, żeby zarabiać na publikowanych nagraniach wideo.

Sprawa od razu nasuwa skojarzenie z YouTubem, który przez wielu artystów jest oceniany bardzo negatywnie. Chociażby Trent Reznor uważa, że YouTube udostępniając darmowy i kradziony materiał wideo znacznie się wzbogacił. W niekorzystnej sytuacji są zatem muzycy, którzy nie dostają prawie nic, czego przykładem jest Phil Collen. Artysta za milion odtworzeń utworu otrzymuje 12 funtów.

Nic zatem dziwnego, że powstała petycja przeciwko YouTubowi skierowana do Kongresu popierająca zmiany w obrębie ustawy Digital Millennium Copyright Act regulującej cyrkulacje dzieł w obrębie internetu.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News