10.04.2020 13:48

Fani Nocnego Kochanka opracowują domowy test na COVID-19. Naukowcy pracują w koszulkach zespołu

Polscy naukowcy są coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu na obecność koronawirusa. Co ciekawe, część z nich to fani Nocnego Kochanka.

Nocny Kochanek
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Stereotyp głosi, że fani Nocnego Kochanka to głównie pijani studenci, stali bywalcy juwenaliów, u których muzyka stanowi jedynie tło do popijania taniego browara i wina aż do urwanego filmu. Jednak zarówno ten, jak każdy inny stereotyp bywa krzywdzący i w dużej mierze nieprawdziwy. Dowód na to, że wśród wielbicieli Zdrajców Metalu znajdują się naprawdę bardzo różne grupy społeczne i zawodowe pojawił się w dość nietypowych warunkach, bo w trakcie trwającej pandemii koronawirusa.

Fani Nocnego Kochanka opracowują domowy test na COVID-19

Kluczowym elementem w walce z chorobą jest jej szybkie diagnozowanie. Jak donosi Ministerstwo Zdrowia, w Polsce 9 kwietnia 2020 roku przeprowadzono niemal 11 tysięcy testów laboratoryjnych pod kątem obecności koronawirusa. Jednak nadal trwają badania i próby przyspieszenia tego procesu. Opracowywaniem ultraszybkiego testu, który można byłoby wykonać w domu zajęła się między innymi firma SensDx, która zajmuje się technologią testów diagnostycznych dla ludzi i zwierząt, które precyzyjnie wykrywają choroby.

Nighthawks Hopper
Nighthawks Hopper
Przeczytaj także Polski artysta umieścił policjantów na klasycznych dziełach. Tak wygląda sztuka w kwarantannie

Szybki immunologiczny test na COVID-19 już istnieje. Jest znacznie tańszy i łatwiejszy w użyciu niż ten stosowany w polskich szpitalach. Jednak ma on też duża wadę - bywa zawodny i posiada duży margines błędu, daltego nie jest powszechnie stosowany. Może np. podawać pozytywny wynik u osób, które niedawno przechodziły grypę lub wskazywać negatywny wynik u pacjentów z osłabionym układem odpornościowym.

Posłuchaj podcastu

Polscy naukowcy pochwalili się, że są już bardzo blisko udoskonalenia tej metody. Podkreślają, że jeśli badania zakończą się sukcesem, sposób będzie idealny dla lotnisk czy przejść granicznych, gdzie test na koronawirusa, będzie można wykonać od ręki.

Wpis na Facebooku SensDX z dobrymi wiadomościami ilustruje zdjęcie jednego z naukowców podczas pracy. Mężczyzna ma na sobie koszulkę Nocnego Kochanka.

Zespół szybko zorientował się, że ma wśród fanów badacza, który przyczynia się swoją pracą do walki z pandemią. Muzycy skomentowali zdjęcie:

"

Chętnie doślemy Panu z laboratorium więcej podobnej odzieży na ten trudny czas :D I oczywiście gratulujemy sukcesu! "

Badacze z SensDX szybko odpowiedzieli swoim idolom i zamieścili w komentarzu zdjęcie, na którym cała ekipa naukowców pracuje ubrana w koszulki Nocnego Kochanka.

Timberlake i Fallon przygotowali specjalny utwór na czas kwarantanny [WIDEO]
Timberlake i Fallon przygotowali specjalny utwór na czas kwarantanny [WIDEO]
Przeczytaj także Timberlake i Fallon przygotowali specjalny utwór na czas kwarantanny [WIDEO]
Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Nocny Kochanek koronawirus