18.11.2015 16:44

Farmer stworzył 200 instrumentów z niczego

Niejednokrotnie fani muzyki udowadniali, że nie jest potrzebny profesjonalny sprzęt, by zagrać świetną muzykę. Zobaczcie, jak prezentują się nietypowe konstrukcje zrobione z jeszcze bardziej nietypowych rzeczy!

Farmer stworzył 200 instrumentów z niczego
foto: kadr z wideo

Kreatywność ludzka nie zna granic. Jeśli czegoś bardzo się chce, można to zrobić bez względu na jakiekolwiek ograniczenia. Udowodnił to Ed Stilley, który stworzył instrumenty z tego, co miał pod ręką. Nieidealne, dziwaczne własnoręcznie wykonane są ciekawym sprzętem.

Amerykański farmer grał na wielu gitarach, ale nigdy żadnej nie skonstruował i nie miał doświadczenia w projektowaniu instrumentów. Jednak od 1979 roku zaczął je własnoręcznie wykonywać i jak się okazało, poszło mu to całkiem sprawnie, choć nie posiadał on znacznych funduszy, by poświęcić się temu zajęciu.

W ciągu 25 lat stworzył ponad 200 przedmiotów wykorzystując duże skrawki drewna oraz przedmioty, których pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne.

Zawiasy do drzwi, dziesięciocentówki, sprężyny, tarcze do pilarek, pokrywki na garnki, metalowe rury, szklane butelki, pojemniki po aerozolu - tego wszystkiego użył Stilley w swoich konstrukcjach. 

Złota rączka? Można tak go właśnie określić, przy czym ze złotym sercem, bowiem oddawał instrumenty dzieciom ze swojej okolicy.

Zobaczcie, jak prezentuje się własnoręcznie wykonana gitara:

W środku znajdują się przeróżne metalowe przedmioty, takie jak ostrza, sprężyny czy aluminiowe tuby. Wszystko po to, by instrument brzmiał jak najlepiej.

Obejrzyjcie wnętrze jednej z tych konstrukcji:

Jak brzmi taki przedmiot? Choć wykonany nieprofesjonalnie, nietypowy instrument prezentuje się całkiem okazale. Kelly Mullholland, który napisał książkę o konstruktorze, zatytułowaną „True Faith, True Light: The Devotional Art of Ed Stilley” wraz z żoną gra często na tych przedmiotach.

Posłuchajcie, jak brzmią instrumenty Stilleya:

Jeszcze w 2013 roku konstruktor doczekał się własnej wystawy podczas Fayetteville Roots Festival w Arkansas. Prezentacja instrumentów odbyła się w galerii Walton Arts Center i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród fanów gitarowego brzmienia.

Przedmioty hand-made stają się coraz bardziej popularne. Jak się okazuje, można wykonać „Stairway To Heaven” na 3-strunowej gitarze albo stworzyć instrumenty z recyklingu. Nic nie szkodzi również na przeszkodzie, by grać na butelkach po piwie czy skonstruować gitary z mioteł.

Jak Wam się podobają instrumenty skonstruowane przez Eda Stilleya?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele