15.05.2018 12:22

Feministki żądają od Spotify usunięcia z serwisu utworów Red Hot Chili Peppers

Grupa o nazwie Ultraviolet domaga się usunięcia z platformy streamingowej nagrań muzyków oskarżanych o nadużycia wobec kobiet. Wśród nich są także m.in. Aerosmith i The Eagles.

Feministki żądają od Spotify usunięcia z serwisu utworów Red Hot Chili Peppers
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Ultraviolet to grupa interesu, która zajmuje się działaniami na rzecz ochrony praw kobiet. W atmosferze wzmożonego zainteresowania tym tematem, która zapanowała po ujawnieniu skandali seksualnych  z udziałem słynnego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, coraz częściej dyskutuje się o miejscu kobiet w przemyśle rozrywkowym i powszechności przypadków ich molestowania seksualnego.

Nie tylko feministki uważają, że i muzyka popularna ma w tej kwestii wiele na sumieniu. W ostatnich miesiącach ujawniono wiele nadużyć seksualnych wobec kobiet, za które odpowiadali słynni muzycy. Ultraviolet uważa, że muzyka artystów, którzy się ich dopuścili, powinna zniknąć z serwisów streamingowych.

Shaunna Thomas, dyrektor wykonawczy Ultraviolet, napisała w liście do Spotify:

"

Za każdym razem, gdy słynna postać jest gloryfikowana, pomimo oskarżeń o nadużycia, błędnie podtrzymujemy milczenie, pokazując osobom, które przeżyły seksualną napaść i przemoc domową, że za te rzeczy nie ponosi się konsekwencji. To jest efekt kulturowy, który wykracza daleko poza indywidualnych artystów. "

Red Hot Chili Peppers powinien zniknąć ze Spotify?

Wśród wykonawców, którzy zdaniem grupy powinni zniknąć ze Spotify, są między innymi Red Hot Chili Peppers, Aerosmith, The Eagles i Ted Nugent.

"

Oto kilku wykonawców dokonujących nadużyć lub grup, w których skład wchodzą takie osoby, które wciąż czerpią zyski z waszej promocji:

  • Chris Brown
  • The Red Hot Chili Peppers
  • Nelly
  • Eminem
  • Don Henley z The Eagles
  • Steven Tyler z Aerosmith
  • Tekashi 6ix9ine
  • Ted Nugent
"

Thomas nie sprecyzowała, o jakie dokładnie nadużycia chodzi w przypadku wymienionych artystów. W 2016 głośna była sprawa Julii Farman, byłej pracownicy wytwórni Epic, której dwóch muzyków Red Hot Chili Peppers miało w 1991 roku natarczywie proponować seks. Prawdopodobnie do tego incydentu nawiązywała dyrektor Ultraviolet.

Niedawno Spotify usunęło muzykę rapera R. Kelly z playlist i algorytmów rekomendacji. Muzyk oskarżony jest o liczne nadużycia seksualne wobec kobiet. Ultraviolet pochwaliło decyzję Spotify i wezwał inne serwisy streamingowe, takie jak iTunes, Google Play Music i Pandora, by poszły w ślady szwedzkiego serwisu, jeśli chodzi o wsparcie dla obrony praw kobiet.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Red Hot Chili Peppers