Feministyczny utwór oburzył katolików. Oskarżają TVP o „promowanie związków homoseksualnych i komunizmu”
Maciej Koprowicz
06.06.2018 13:37
Feministyczny utwór oburzył katolików. Oskarżają TVP o „promowanie związków homoseksualnych i komunizmu” Fot. kadr z wideo

Zespół Girls on Fire z utworem „Siła kobiet” ma wystąpić na festiwalu opolskim. Sprzeciwia się temu kilkanaście tysięcy internautów, którzy podpisali petycję skierowaną do prezesa TVP i prezydenta Opola.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu znów wzbudza kontrowersje. Burzliwą debatę w internecie wywołał utwór, który rzekomo promuje postawy antychrześcijańskie i aborcję na życzenie.

Do tegorocznego koncertu Debiutów, który odbędzie się 8 czerwca 2018, zakwalifikowano 9 utworów. Wśród nich jest „Siła kobiet” wrocławskiej grupy Girls on Fire. Zespół tworzą trzy wokalistki, finalistki III edycji programu „X-Factor”.

Zaproponowana przez nie piosenka poświęcona jest problemowi dyskryminacji kobiet i przemocy wobec nich. Utwór zilustrował teledysk w reżyserii Dominika Fraja, w którym w symboliczny sposób przedstawiono słynne wydarzenia z historii emancypacji kobiet na świecie i w Polsce. Wśród nich jest również nawiązanie do Czarnego Protestu, czyli demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Marsze protestacyjne odbyły się w wielu polskich miastach po raz pierwszy 3 października 2016. Wśród użytych przez twórców teledysku symboli są m.in. wieszak, symbol aborcji dokonywanej „w podziemiu” oraz tęczowa flaga, międzynarodowy znak osób LGBT. Widzimy również kobietę w stroju papieża, a inną w stroju Ewy z Raju, z tatuażem węża.

„Siła kobiet” Girls on Fire oburzyła katolików

Skojarzenie utworu o feministycznej wymowie z Czarnym Protestem oburzył środowiska katolickie. W internecie powstała petycja przeciwko udziałowi Girls on Fire w festiwalu opolskim, którego adresatami są prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski i prezes TVP, Jacek Kurski.

Autor petycji żąda wykluczenia „Siły kobiet” z konkursu, argumentując, że utwór ma przesłanie antychrześcijańskie. Uważa, że piosenka propaguje aborcję oraz promuje „związki homoseksualne i komunizm”. Grozi też problemami prawnymi dla organizatorów i bojkotem TVP ze strony katolików. W petycji, którą według portalu Polonia Christiana 24 podpisało 17 tysięcy osób, czytamy:

Jacek Kurski, prezes TVP

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola

Szanowni Panowie,

Ze zdumieniem przyjmuję informacje o zakwalifikowaniu do jednego z koncertów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu utworu „Siła kobiet” zespołu Girls on Fire. To niedopuszczalne by tak skandaliczne treści promowane były w telewizji publicznej i to podczas koncertu organizowanego z pieniędzy polskich podatników!

Przypominam, iż piosenka „Siła kobiet” promowana jest za pomocą ohydnego teledysku, który podważa wartości bliskie Polakom i jest utworem zaangażowanym politycznie, po stronie cywilizacji śmierci.

Nie ma mojej zgody na to, by wulgarny utwór, promujący związki homoseksualne i komunizm (sic!) otrzymał szansę na reklamę podczas jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w polskich mediach. Teledysk promujący piosenkę zawiera treści propagujące nienawiść do chrześcijaństwa i aborcję na życzenie – a to przecież stanowi w Polsce przestępstwo!

Nie wyobrażam sobie, by podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu transmitowanego przez TVP i oglądanego przez miliony Polaków, w tym dzieci, odegrano utwór, w którym mogą pojawić się takie treści!

Dlatego apeluję o natychmiastowe wykluczenie zespołu Girls On Fire z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu! Niepodjęcie tej decyzji sprawi, że miliony Polaków w telewizji finansowanej z ich pieniędzy, usłyszą i zobaczą treści antychrześcijańskie, nawołujące do nienawiści i promujące przestępstwo! To może skończyć się problemami prawnymi dla organizatorów oraz bojkotem TVP przez katolików!

Girls on Fire - oświadczenie zespołu

Do sprawy odniósł się sam zespół Girls on Fire. Artystki podkreślają, że piosenka „Siła kobiet” nie jest nawoływaniem do aborcji, a zwróceniem uwagi na problemy kobiet. W oświadczeniu na Facebooku napisały:

Piosenka „Siła kobiet” to głos w sprawie, a nie przeciw. To zaproszenie do dyskusji. Teledysk „Siły kobiet” jest obrazem historii problemów kobiet na przełomie wieków. Rozmaitych problemów – od kwestii związanych z równouprawnieniem, prawami wyborczymi, prostytucją czy operacjami plastycznymi aż po aborcję i antykoncepcję, rytualne obrzezanie kobiet w Afryce, czarne protesty, gwałty, przemoc domową. Jest to ujęcie historyczne, symboliczne i przekrojowe. Nie jest to manifestacja polityczna!

Adresaci petycji nie odnieśli się jeszcze do apelu o wykluczenie Girls on Fire z festiwalu opolskiego.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.