10.01.2017 11:24

Fender uruchomi usługę do nauki gry na gitarze

Legendarny producent gitar i akcesoriów muzycznych planuje uruchomić w 2017 usługę na abonament, która będzie uczyć gry na gitarze.

Fender uruchomi usługę do nauki gry na gitarze
foto: ArtBrom, CC BY-SA 2.0

Któż nie kojarzy marki Fender? Amerykański producent gitar zapewniał ulubione instrumenty takim rockowym ikonom jak Eric Clapton czy Bruce Springsteen, na czele z samym Jimim Hendrixem. Zasługi firmy dla naszych ulubionych artystów ciężko przecenić, a jej wpływ na muzykę rockową wciąż jest bardzo poważny. W nowym świecie szuka jednak nowych dróg dla swojej dalszej działalności.

Rynek muzyczny przeszedł na przestrzeni ostatnich lat wiele zmian, zatem również producenci sprzętu i instrumentów muzycznych poważnie myślą o nowych polach rozwoju. Fender co prawda nie musi martwić się o pieniądze - w 2016 roku firma zarobiła blisko pół miliarda dolarów - ma jednak już ambitne plany na 2017 rok.

Andy Mooney, szef marki od 2015 roku, ma odważne pomysły na wprowadzenie firmy w cyfrowy świat. Biznesmen, który szefował wcześniej takim markom jak Nike i Disney, całkiem słusznie zauważył, że aby nadal sprzedawać instrumenty, należy zadbać o wykształcenie kolejnych uczniów, którzy będą z nich korzystać. Toteż w tym kierunku zamierza ruszyć w 2017 roku Fender.

"

Kiedy przyjrzeliśmy się całemu rynkowi, zauważyliśmy ciekawą rzecz: biznes związany z nauczaniem jest niemalże dwa razy większy od biznesu związanego z instrumentami. Połączyliśmy to z faktem, że 90% gitarzystów porzuca swoje gitary w pierwszych miesiącach, najpóźniej w pierwszym roku grania. Dostrzegliśmy tu komercyjną szansę na rozwinięcie marki w cyfrowym kierunku, bo i trendy w nauczaniu wyraźnie zmierzają w stronę digitalizacji - tak jak w wielu innych aspektach naszego życia. "

Krótko mówiąc, producent instrumentów planuje udostępnić coś na kształt streamingu do nauki gry na gitarze. W ramach swojej usługi opartej o abonamentowy model płatności zamierza udostępnić ponad 500 godzin lekcji - zarówno teoretycznych, jak i praktycznych - w cenie 99 dolarów za rok. Próbne lekcje będą udostępniane wraz ze sprzedawanymi gitarami czy wzmacniaczami.

"

Już samo zorganizowanie wysokiej jakości materiałów w spójny i przemyślany sposób powinno naszym zdaniem zachęcić uczniów do opłaty w formie subskrypcji. "

Czy to wystarczy, by zwyciężyć z domorosłymi muzykami, którzy od lat publikują własne lekcje, triki i sposoby na ogrywanie tabulatur na YouTubie? Przekonamy się jeszcze w 2017 roku.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News