19.06.2018 13:57

Festiwal Metal Doctrine w Piekarach Śląskich obiektem mediacji księży i organizatorów

W poniedziałek 18 czerwca 2018 roku rada miasta postanowiła przeprowadzić spotkanie między organizatorami festiwalu muzyki metalowej a politykami PiS i duchownymi z Piekar Śląskich. Niestety, mediacje zakończyły się fiaskiem.

Festiwal Metal Doctrine w Piekarach Śląskich obiektem mediacji księży i organizatorów
foto: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER

Zespół Kat był w latach 80. jednym z pionierskich zespołów heavymetalowych w Polsce. Wokalista Roman Kostrzewski w swoich tekstach, jako jeden z pierwszych wykonawców w kraju nawiązywał do symboliki satanistycznej. W końcówce PRL-u takie tytuły utworów, jak „Metal i piekło”, „Noce szatana” czy „666” szokowały zarówno komunistyczną cenzurę, jak i przedstawicieli Kościoła katolickiego.

Choć od tamtych czasów minęło wiele lat, działalność Romana Kostrzewskiego wciąż niepokoi duchownych. Koncert jego zespołu Kat & Roman Kostrzewski został oprotestowany przez księży katolickich z Piekar Śląskich. W mieście znajduje się jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, z uważanym za cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Duchowni uważają, że „nie może być społecznej akceptacji dla promocji jawnego zła, czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska oraz w miejscu uświęconym tradycją historyczną pokoleń”. Napisali list do prezydent miasta, Sławy Umińskiej-Duraj, w którym wyrazili sprzeciw wobec metalowej imprezy.

Mediacje między organizatorami a przeciwnikami

Jak informuje Dziennik Zachodni, spotkanie mediacyjne zostało zorganizowane przez władze Piekar Śląskich. Miały w nim uczestniczyć obydwie strony konfliktu, czyli księża i politycy oraz organizatorzy festiwalu Metal Doctrine, na którym miał wystąpić zespół KAT & Roman Kostrzewski. Okazuje się jednak, że na spotkaniu nie stawił się żaden z reprezentantów strony anty-festiwalowej.

O komentarz na temat sytuacji poprosiliśmy prezydent Piekar Śląskich, Sławę Umińską-Duraj. Odpowiedź dostaliśmy od jej zastępcy, Krzysztofa Turzańskiego:

"

Niestety, żadna z osób sprzeciwiających się organizacji koncertu nie przyszła na spotkanie, więc trudno mówić o jakichkolwiek wynikach. Organizatorzy koncertu są gotowi do organizacji imprezy w innym miejscu, jeśli to jest największą przeszkodą, ale nie wiadomo czy to zadowala stronę przeciwną. W moim odczuciu to jedynie akcja polityczna, a brak odzewu na zaproszenie jest tego najlepszym dowodem. "

Bezowocne mediacje między obydwiema stronami konfliktu oznaczają, że na razie cały czas nie wiemy, czy festiwal Metal Doctrine się odbędzie, czy też nie.

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News Kat & Roman Kostrzewski