Festiwal Uwolnić Muzykę 2019 bez dotacji miasta. Vader i inne zespoły zrzekły się wynagrodzenia na rzecz organizatora

Aleksandra Degórska
05.03.2019 13:43
Festiwal Uwolnić Muzykę 2019 bez dotacji miasta. Vader i inne zespoły zrzekły się wynagrodzenia na rzecz organizatora Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Organizator Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019 zrezygnował z dotacji miasta, by w ten sposób sprzeciwić się cenzurze. Zespoły postanowiły wesprzeć finansowo organizację imprezy.

W dniach 26-27 lipca 2019 w Środzie Śląskiej odbędzie się Festiwal Uwolnić Muzykę 2019. Na imprezie zaplanowano występy takich kapel, jak Vader, Rotting Christ czy Sunnata. Sytuacja organizatorów jednak bardzo się skomplikowała, gdy okazało się, że władze zamierzają ocenzurować imprezę. Festiwal miał być współfinansowany przez miasto, ale w zamian za to organizatorzy musieli wprowadzić wiele zmian w formule imprezy.

Festiwal Uwolnić Muzykę 2019: Artyści zrzekli się wynagrodzenia na rzecz organizacji imprezy

Podczas sesji Rady Gminy okazało się, że politycy chcą ingerować w line-up, by wybrać artystów, którzy nie będą przeszkadzać mieszkańcom. Również wyrażono swoje niezadowolenie plakatem i zażądano, by impreza skończyła się o 23:00. Radzie nie spodobało się również to, że impreza jest biletowana.

Przeczytaj także

1 marca 2019 organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019 udostępnili pismo w sprawie organizacji imprezy i rezygnacji z dotacji miasta. W taki sposób nie wyrażono zgody na cenzurę i podkreślono, że festiwal zawsze był imprezą niezależną i tak też pozostanie.

W związku z zaistniałą sytuację organizatorzy postanowili w inny sposób zebrać potrzebne środki na imprezę. W ramach akcji "Precz z cenzurą" zorganizowano zbiórkę pieniędzy - wystarczy kupić za 5 złotych unikatową kartkę pocztową wykonaną przez Martwa Stawska. Chęć pomocy wyraziło wiele osób - w tym organizatorzy innych imprez.

>> TUTAJ KUPISZ BILET NA FESTIWAL UWOLNIĆ MUZYKĘ 2019 <<

Co więcej część zespołów postanowiła zrezygnować z wynagrodzenia, by w ten sposób wesprzeć organizację festiwalu. Na taki ruch zdecydowały się kapele Spatial czy Lilla Veneda. Również ekipa Vader zrzekła się części wynagrodzenia na rzecz Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019.

Bojkotowanie metalowych imprez

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w naszym kraju, gdy organizatorzy metalowej imprezy spotykają się z problemami ze strony władz. Z powodu nacisków polityków odwołano koncert grupy Marduk w Rzeszowie, natomiast rockowy zespół Cree nie mógł zagrać w Raniżowie, bo radni gminy nie chcą, by w ich miejscowości występowały rockowe zespoły.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.