19.03.2018 12:12

„Firepower” Judas Priest najwyżej notowanym albumem zespołu na liście „Billboardu”

Nowy krążek Priest sprzedaje się rewelacyjnie. Zadebiutował na 5. miejscu amerykańskiej listy albumów – żadna z poprzednich płyt nie osiągnęła tak dobrego wyniku.

„Firepower” Judas Priest najwyżej notowanym albumem zespołu na liście „Billboardu”
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

9 marca 2018 do sklepów trafił 18. album brytyjskiej legendy heavy metalu, zatytułowany „Firepower”. Zespół jest w rewelacyjnej formie – Richie Faulkner w wywiadzie dla Antyradio.pl stwierdził, że nie Priest nie brzmi jak wykonawca z 50-letnim stażem i nie jest w tej opinii odosobniony. Płyta zbiera bardzo dobre recenzje, a co więcej, świetnie się sprzedaje.

Choć coraz częściej mówi się o zmierzchu fizycznych nośników muzyki, to jak widać, fanów metalu to nie dotyczy. Według Nielsen Music w Stanach Zjednoczonych w pierwszym tygodniu od premiery „Firepower” sprzedano 49 tysięcy kopii krążka. Pozwoliło to Judas Priest zadebiutować w notowaniu z 15 marca 2018 na 5. miejscu listy albumów Billboard 200, publikowanej przez magazyn „Billboard”.

Jest to rekordowy wynik dla grupy Roba Halforda, jeśli chodzi o amerykańską listę przebojów. Żaden z wcześniejszych krążków Priest nie uplasował się tak wysoko w albumowej dwusetce „Billboardu”. Do tej pory rekord należał do poprzednika „Firepower”, czyli „Redeemer Of Souls” z 2014, który dotarł do miejsca 6. Najsłynniejsze płyty zespołu, „British Steel” i „Painkiller” osiągnęły odpowiednio 34. i 26. miejsce.

„Firepower” zajmuje wysokie miejsca na listach także w innych krajach. W rodzinnej Wielkiej Brytanii jak na razie osiągnął 5. miejsce, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii zespołu – tylko kultowy „British Steel” z 1980 dotarł wyżej, bo na 4. lokatę. Album trafił na szczyt listy płyt w Szwecji i na 2. miejsce w Niemczech i Finlandii. Nie pojawił się jeszcze na polskiej liście OLiS, ale najnowsze notowanie, z 15 marca 2018 obejmuje sprzedaż z dni 2-8 marca, czyli jeszcze przed premierą „Firepower”.

Judas Priest – koncert w Polsce w 2018

Judas Priest już niedługo zobaczymy na koncercie w Polsce – zespół zagra w Katowicach w Spodku 13 czerwca 2018. Tego samego wieczoru wystąpi także Megadeth. Bilety w cenach od 190 do 400 zł można zakupic na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Judas Priest