04.04.2018 11:59

Fleetwood Mac wrócił na listę przebojów za sprawą mema

Internet to potęga – dzięki niemu klasyczne rockowe kawałki dostają drugie życie. W ślady „Afriki” Toto poszedł „Dreams” Fleetwood Mac.

Fleetwood Mac wrócił na listę przebojów za sprawą mema
foto: Sam Emerson/Polaris/East News

Każdy z nas codziennie spotyka się w wirtualnej przestrzeni z memami. Ich podstawowym celem jest rozśmieszanie internautów, ale czy mamy świadomość, jak wielką moc mogą mieć zabawne obrazki, animacje i filmiki, krążące po sieci?

Memy wykorzystywane są obecnie szeroko w reklamie, public relations, a nawet w polityce. Wygląda na to, że memami powinien się zainteresować przemysł muzyczny, bo mają ogromny potencjał marketingowy.

To właśnie dzięki nim renesans popularności przeżywa obecnie utwór Toto „Africa” z 1982 roku, który doczekał się niezliczonej ilości zabawnych przeróbek – choćby granych przez samochodystacje dyskietek i… gumowe kurczaki. Kolejnym przebojem sprzed lat, o którym przypomnieli ostatnio internauci jest „Dreams” Fleetwood Mac.

Użytkownik Twittera o nicku bottledfleet wypowiedział się krytycznie o twórczości Fleetwood Mac. 22 marca 2018 napisał:

"

Muzyka Fleetwood Mac jest taka nudna. Nawet nie da się do tego tańczyć. "

Brytyjski zespół jest w Ameryce uwielbiany, więc tweet spotkał się z natychmiastową i żywiołową reakcją. Użytkowniczka i m m i g r ❀ n t odpowiedziała, postując filmik z zespołem mażoretek, tańczących do „Dreams”.

Śpiewany przez Stevie Nicks utwór z bestsellerowego albumu „Rumours” z 1977 roku był w swoim czasie wielkim przebojem – dotarł na 1. miejsce amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Jest pewniakiem na playliście każdej amerykańskiej (i nie tylko) stacji radiowej z klasycznym rockiem i popem.

Dzięki memowi i m m i g r ❀ n t, który został udostępniony na Twitterze 311 tysięcy razy i uzyskał 135 komentarzy, przypomnieli sobie o „Dreams” internauci, którzy zaczęli go masowo pobierać i słuchać w serwisach streamingowych. Według raportów Nielsen Music, porównaniu z poprzednim tygodniem liczba pobrań utworu wzrosła o 36%, a streamów o 24% - odsłuchano go 1,9 miliona razy!

Ponieważ pobrania i streamy brane są pod uwagę w notowaniach list przebojów, „Dreams” po 41 latach od premiery pojawił się na publikowanej przez „Billboard” amerykańskiej liście Top Rock Songs Chart i to od razu na miejscu 14., w notowaniu datowanym na 7 kwietnia 2018. Dzięki utworowi w górę na listach podskoczył także album „Rumours”, który w najnowszym notowaniu Top Rock Albums „Billboardu” uplasował się na 13. pozycji, w porównaniu z 21. przed tygodniem.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Fleetwood Mac