15.06.2016 12:45

Foo Fighters domaga się pieniędzy za koncerty odwołane po Bataclan

Zespół Dave'a Grohla pozwał ubezpieczycieli z Lloyd's of London za występy, które zostały odwołane po zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku.

Foo Fighters domaga się pieniędzy za koncerty odwołane po Bataclan
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Listopad 2015 roku zapisał się tragicznymi zgłoskami - nie tylko w świecie muzyki - za sprawą zamachów terrorystycznych, które miały miejsce w Paryżu. W wyniku ataków Państwa Islamskiego zginęło ponad 130 osób, a więcej niż 300 zostało rannych. 87 ofiar straciło życie w klubie Bataclan, gdzie zamachowcy brutalnie przerwali koncert Eagles of Death Metal.

Po tych wydarzeniach wielu muzyków anulowało lub przełożyło swoje całe trasy koncertowe. Do tego grona należał także Foo Fighters, który odwołał występy w Turynie, Paryżu, Lyonie i Barcelonie. Dzień po ataku w Bataclan, strona zespołu została zhakowana i wyświetlała flagę Państwa Islamskiego w towarzystwie karabinu maszynowego z podpisem „Bądźcie przygotowani”. W mediach pojawiły się również otwarte groźby kolejnych ataków.

Foo Fighters oferował wówczas wsparcie rodzinom wszystkich ofiar na swoim profilu na Facebooku:

"

Z głębokim smutkiem i przesyłając wyrazy szczerej troski o każdego w Paryżu informujemy, że jesteśmy zmuszeni odwołać pozostałą część naszej trasy. W świetle tej bezsensownej przemocy, zamykania granic i międzynarodowej żałoby nie możemy jej kontynuować. Nie ma innego sposobu, żeby to powiedzieć. To jest szalone i jest do bani. Nasze myśli i modlitwy są ze wszystkimi, którzy ucierpieli lub stracili kogoś bliskiego. "

W świetle tamtych wydarzeń podjęta przez grupę decyzja wydawała się w pełni słuszna. Zespół musiał być oczywiście przygotowany na takie sytuacje i w przypadku odwołania koncertów, należało mu się odszkodowanie. Jak się jednak okazało, broker ubezpieczeniowy odpowiedzialny za dotrzymanie warunków ubezpieczenia, Robertson Taylor, zalecił nie wypłacać Foo Fighters pieniędzy za odwołane występy w Turynie i Barcelonie.

W tej sytuacji grupa weszła na drogę sądową z ubezpieczycielami z Lloyd's of London, którzy do dziś unikają obiecanej płatności w związku z zagrożeniem zamachem terrorystycznym. Oprócz dwóch europejskich występów domaga się również odszkodowania za trzy koncerty, które musiała odwołać latem 2015 roku po wypadku Dave'a Grohla w Szwecji.

Trzymamy kciuki, aby grupa odzyskała należne jej pieniądze.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Foo Fighters