09.11.2016 11:05

Foo Fighters scoverował Rush z okazji 40. rocznicy wydania „2112”

W grudniu 2016 roku Rush będzie świętował czterdziestą rocznicę premiery legendarnego krążka „2112” wydając odnowioną wersję płyty w rozległym pudełkowym wydaniu. Wśród materiałów bonusowych znajdą się m.in. covery członków Foo Fighters czy Alice in Chains.

Foo Fighters scoverował Rush z okazji 40. rocznicy wydania „2112”
foto: kadr z wideo

Oprócz rzadkich i zarejestrowanych na żywo utworów, a także wcześniej niewydanego materiału, na wydawnictwie znajdziemy covery w wykonaniach członków Foo Fighters - Dave'a Grohla i Taylora Hawkinsa, a także Alice in Chains, Billy Talent i innych. W powstawaniu wydawnictwa miał udział także Steven Wilson z Porcupine Tree.

Nie ma co się dziwić, że członkowie Foo Fighters wzięli udział w projekcie na cześć czterdziestolecia słynnej płyty Rush - jeszcze w 2013 roku byli obecni podczas ceremonii dołączenia progresywnej kapeli do Rock & Roll Hall of Fame. Nawet przebrali się za zespół podczas swojego wykonania „2112 Overture”. Kapela byłego członka Nirvany coverowała także „Toma Sawyera” na koncertach, a matki Grohla i Geddy'ego Lee są przyjaciółkami.

O występie na Rock & Roll Hall of Fame w 2013 roku lider Foo Fighters wspominał:

"

To wspaniałe - grać utwór swojej ulubionej kapeli przed nią. Co innego siedzieć w piwnicy i ćwiczyć słuchając „2112”, a co innego stać przed Rush w je*anym kimono i peruce próbując używać efektu Wah-Wah w butach na koturnach. To było niesamowite. "

Dave Grohl wspominał niegdyś, że już pierwsze zetknięcie z obchodzącym właśnie czterdziestolecie albumem Rush zmieniło jego życie:

"

Kiedy dostałem „2112” mając osiem lat - to zajebiście zmieniło moje życie. Usłyszałem tę perkusję i to spowodowało, że postanowiłem zostać perkusistą. "

W ramach wydania 2112” w formie boxu Grohl, Hawkins i zdobywca nagród Grammy, producent Nick Raskulinecz przygotowali studyjną wersję coveru 2112 Overture”. Tę wersję przedstawiono niedawno w CBC Radio 2 podczas programu The Strumbo Show”.

Możecie go posłuchać TUTAJ. Kawałek zaczyna się około 46 minuty audycji.

Set wyjdzie 16 grudnia 2016 roku. Będzie to kompletny remaster oryginalnego albumu z 1976 roku. Wśród dodatków znajdzie się też DVD z zarejestrowanym w New Jersey koncertem, jaki odbył się w Passaic w roku premiery krążka Rush.

Podoba Wam się perspektywa tak odnowionego klasyka progresywnego rocka?

Maciej Daszuta
Tagi: Rock News Foo Fighters Rush