Francja: Katolicka organizacja oskarża festiwal Hellfest o promowanie satanizmu i postaw antychrześcijańskich

Maciej Koprowicz
17.04.2018 12:12
Francja: Katolicka organizacja oskarża festiwal Hellfest o promowanie satanizmu i postaw antychrześcijańskich Fot. Bernard-Marie/ABACA/EAST NEWS

Hellfest Open Air to jeden z największych festiwali metalowych na świecie. Wzbudza jednak w swoim kraju duże kontrowersje.

Metalowa impreza pod nazwą Hellfest odbywa się co roku w Clisson w regionie Kraj Loary we Francji. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku. Od tamtej pory na festiwalowej scenie wystąpiły takie gwiazdy metalu, jak Iron Maiden, Ozzy Osbourne, Slayer, Def Leppard, Megadeth czy Korn, a także polski Behemoth.

Festiwal od dawna nie podoba się środowiskom prawicowym i katolickim. Niepokoi je obecność na festiwalu zespołów nawiązujących do satanizmu, ale krytykują one również samych organizatorów. Katolickie stowarzyszenie pod nazwą „Przyjaciele kolektywu na rzecz szacunku dla wszystkich na festiwalu Hellfest” („Les Amis du collectif pour un festiwal Hellfest respectueux de tous”), której przewodniczącym jest Thierry Barnole, stara się walczyć z przejawami rzekomej dyskryminacji chrześcijan na imprezie, a także z rzekomo obecną tam przemocą.

13 kwietnia 2018 w prawicowej i konserwatywnej francuskiej gazecie „Présent” ukazał się wywiad z Barnolem. Przewodniczący „Przyjaciół” przypomniał wywiad z dyrektorem Hellfestu, Didierem Molitorem i rzecznikiem prasowym imprezy, Olivierem Garnierem z magazynu „Les Inrockuptibles” z 2017 roku, w którym mieli oni krytykować katolików i nazywać ich rasistami i homofobami. Wersja internetowa odsyłała do wywiadu z Molitorem z 2015 roku, w którym dyrektor oskarżał katolików o historyczne zbrodnie ludobójstwa.

W odpowiedzi Barnole stwierdził w wywiadzie, że na festiwalu występują zespoły, które „promują antychrześcijaństwo i satanizm”, prezentują satanistyczny wizerunek (np. odwrócone krzyże), a także dopuszczają się bluźnierstw. Warto zaznaczyć, że artykuł został opatrzony zdjęciem Behemotha na scenie Hellfestu.

Barnole przypomniał także o udziale swojego stowarzyszenia w akcji przeciwko koncertowi na Hellfest 2016 Down z wokalistą Philem Anselmo, który wykonał na jednym ze swoich występów nazistowskie pozdrowienie. Występ odwołano, po interwencji m.in. francuskiego rządu.

Hellfest 2018 - kto zagra?

Tegoroczny Hellfest odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2018 w Clisson. Zagrają m.in. Iron Maiden, Judas Priest, Avenged Sevenfold, Deftones, Limp Bizkit, Alice In Chains i Marilyn Manson.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.