29.10.2014 11:06

Frontman R.E.M. świętuje

Jeszcze nie można kupić 6 DVD z koncertami R.E.M., a zespół już zapowiedział reedycję wszystkich singli z lat 1983-1988. Dlaczego akurat na ten rok Michael Stipe przygotował tyle niespodzianek dla fanów?

Frontman R.E.M. świętuje
foto: David Shankbone, CC BY-SA 3.0

Wokalista licznymi reedycjami twórczości R.E.M. postanowił uczcić 20-lecie ujawnienia swojej seksualnej orientacji. W 1994 roku zespół miał za sobą 2 najważniejsze płyty w karierze – „Out of Time” i „Automatic for the People”, które sprzedały się łącznie w 25 mln egzemplarzy. W „The Guardian” tak wspomina tamten rok:

"

Byłem bardziej znany, niż kiedykolwiek mogłem to sobie wyobrazić. Przed następnym albumem, „Monster” i kolejną trasą koncertową postanowiłem powiedzieć głośno o swojej seksualności. Powiedziałem wprost, że lubię seks z mężczyznami i kobietami. "

Po latach nie żałuje tamtej decyzji, wręcz przeciwnie – odczuł wielką ulgę. Prawdopodobnie dlatego, że zawsze miał wsparcie zespołu, rodziny i przyjaciół. To dzięki nim miał siłę występować publicznie jako queer.

"

Te 20 lat publicznego głoszenia mojej prawdy uczyniło ze mnie lepszą i łagodniejszą w obejściu osobę. Pomogło mi to w mówieniu jasno i ukształtowało mnie jako dorosłego człowieka. Jestem dumny z tego, kim jestem i szczęśliwy, że podzieliłem się z tym światem. "

Najwyraźniej tym szczęściem frontman R.E.M. chce podzielić się też ze swoimi fanami. Przypomnienie na łamach prasy o 20. rocznicy jego coming outu zbiegło się z zapowiedzią reedycji starych piosenek.

Już 9 grudnia 2014 roku do sklepów trafi box z 7-calowymi winylami „7IN – 83-88”. W identycznych jak oryginalne opakowaniach znajdą się single zespołu z lat 1983-1988.

rem-7in

Wcześniej – 24 listopada 2014 roku – kupić będzie można box „REMTV” z 6 DVD z koncertami i rozmaitymi innymi telewizyjnymi występami grupy z lat 1983-2007.

Jakby tego było mało od maja tego roku dostępne też są 2 składanki z ponad 180 utworami: „Complete Rarities: I.R.S. 1982–1987” oraz „Complete Rarities: Warner Bros. 1988–2011”.

Ten rok jest naprawdę radosny dla fanów zespołu. Ktoś spodziewał się czegoś takiego 3 lata temu, gdy Stipe ogłaszał rozwiązanie R.E.M.?

Tracklista „7IN – 83-88”:

 1. Radio Free Europe / There She Goes Again
 2. So. Central Rain (I’m Sorry) / King of the Road
 3. (Don’t Go Back To) Rockville / Catapult (Live)
 4. Can’t Get There From Here / Bandwagon
 5. Driver 8 / Crazy
 6. Wendell G / Crazy + Ages of You / Burning Down [UK single]
 7. Fall On Me / Rotary Ten
 8. Superman / White Tornado
 9. The One I Love / Maps and Legends (Live)
 10. It's The End Of The World As We Know It (And I Feel Fine) / Last Date
 11. Finest Worksong / Time After Time (Live) [UK single]
Urszula Drabińska
Tagi: Rock News R.E.M. Michael Stipe