Fryderyki 2022 rozdane! Kto zwyciężył w rockowej kategorii?

02.05.2022 09:59
Fryderyki Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Sprawdźcie, jacy artyści odebrali statuetki Fryderyka w poszczególnych kategoriach.

Poznaliśmy laureatów Fryderyków. Gala odbyła się podczas piątkowej uroczystej gali w szczecińskiej Netto Arenie. Kto zdobył statuetkę w rockowej kategorii?

Polecamy

Fryderyki 2022: Poznaliśmy zwycięzców 

Jak podaje PAP, utworem roku został "I ciebie też, bardzo", powstały w ramach Męskiego Grania 2021 - Fryderykami uhonorowani zostali jego wykonawcy: Dawid Podsiadło (nieobecny na gali), Vito Bambino i Daria Zawiałow. Wokalistka odebrała także statuetkę dla artystki roku, a także w kategorii kompozytor/kompozytorka/team kompozytorski roku (wraz z Michałem Kushem).

Za artystę roku uznany został Ralph Kamiński, który Fryderyka odebrał także w kategorii album roku - piosenka poetycka i literacka za album "Kora". W kategorii album roku rock/metal  zwyciężył zespół Muchy z płytą "Szaroróżowe".

Dwie nagrody Akademia Fonograficzna przyznała zespołowi Fisz Emade Tworzywo: w kategorii album roku - alternatywa (za "Ballady i Protesty") oraz w kategorii zespół/projekt artystyczny roku. Ponadto w kategorii autor/autorka/team autorski roku Fryderyka przyznano Bartkowi "Fiszowi" Waglewskiemu.

Fryderyka za album roku w kategorii pop otrzymała Sanah za album "Irenka". Pozostałymi albumami roku zostały: w kategorii hip hop - "Młody Matczak" Maty, w kategorii indie pop "Ciche dni" Kaśki Sochackiej. Artystka otrzymała także statuetkę za fonograficzny debiut roku.

Polecamy

Jazzowym albumem roku został "En attendant" Marcina Wasilewskiego i jego trio. Kompozytor został także uznany za jazzowego artystę roku. Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku - jazz otrzymał Daniel Nosewicz. Raper Miuosh i zespół Śląsk zostali uhonorowani statuetką za "Pieśni współczesne" - akademia uznała krążek za album roku w kategorii muzyka korzeni/blues. Albumem roku w kategorii elektronika został natomiast "4get" zespołu Rysy.

Wręczono także Złote Fryderyki, przyznane Henrykowi Miśkiewiczowi i zespołowi Republika, a także Jackowi "Budyniowi" Szymkiewiczowi. Tę ostatnią nagrodę odebrała żona i dzieci zmarłego 12 kwietnia br. artysty. Nagrodę specjalną ZAIKSu otrzymał natomiast raper Sokół.

Nagrodę za teledysk roku otrzymali Monika Brodka i Przemek Dzienis za "Game Change", a Fryderyka w kategorii producent/producentka/team producencki roku przyznano ex aequo Hani Rani i Jakubowi Galińskiemu.

Fryderyki przyznawane są od 1994 roku w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Autorką wręczanej od 1998 roku statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.