06.04.2018 14:38

Gang Of Four wyda EP z córką Donalda Trumpa na okładce

Legendarny postpunkowy zespół wciąż ma w sobie rebelianckiego ducha. Jego nowe wydawnictwo, „Complicit (замешанная)” raczej nie spodoba się rodzinie prezydenta USA.

Gang Of Four wyda EP z córką Donalda Trumpa na okładce
foto: Adam Scott/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Gang Of Four to jeden z najważniejszych zespołów w historii post punka. Takie albumy, jak „Entertainment!” z 1979 czy „Solid Gold” z 1981 to niekwestionowana rockowa klasyka. Zespół zasłynął łączeniem punk rocka z elementami muzyki funkowej i tanecznej, dzięki czemu zyskał status ojca chrzestnego dance punka. Jego lider, Andy Gill wyprodukował debiutancki album Red Hot Chili Peppers, „The Red Hot Chili Peppers” z 1984.

Grupa z Leeds zrewolucjonizowała postpunkowe brzmienie, ale równie ważne było jej polityczne zaangażowanie. Muzyków zawsze cechowała postawa lewicowych intelektualistów, przejawiająca się w krytyce kapitalizmu i kulturowego imperializmu Stanów Zjednoczonych.

Po 40 latach od debiutanckiego singla „Damaged Goods” Brytyjczycy nadal nie tracą politycznego pazura. Tym razem zajęli się w tekstach najbardziej kontrowersyjnym prezydentem USA od lat, Donaldem Trumpem i jego rodziną.

Nowa EP Gang Of Four, która ukaże się 20 kwietnia 2018, otrzymała tytuł „Complicit (замешанная)”, czyli „zamieszana”. Rosyjskie słowo w tytule nawiązuje do teorii o rzekomych ingerencjach władz rosyjskich w przebieg amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku, które miały dać zwycięstwo Donaldowi Trumpowi.

Andy Gill, lider zespołu w oświadczeniu prasowym pisze o tematyce nowego krążka:

"

Kiedy myślimy o „mediach”, to dla każdego znaczy to coś innego. To mogą być media społecznościowe z setkami krążących po świecie memów, informujące, dezinformujące, szerzące lub wzmacniające idee, które mogą trwać dłużej niż ludzkie życie. Teorie na temat Żydów, muzułmanów, albo, że tak powiem, światowych centrów handlu (World trade centre), przestępczej działalności pewnych amerykańskich polityków. Ale są także odchodzące w cień tradycyjne media, ze znikającymi zawodami, takimi jak „dziennikarz”, czy „osoba sprawdzająca prawdziwość faktów”. Takimi mediami gardzi rodzina Trumpów. "

Na okładce EP znalazła się Ivanka Trump, czyli córka Donalda. Prezydentówna jest także bohaterką jednej z piosenek z płyty, „Ivanka (Things You Can’t Have)”.

„Complicit (замешанная)” promuje singiel „Lucky”.

Gang Of Four „Complicit (замешанная)” - tracklista

  1. „Lucky”
  2. „ Ivanka (Things You Can’t Have)”
  3. „ I’m a Liar”
  4. „ Lucky (10 O’Clock Chemical Remix)”
Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News