05.07.2017 11:00

Garbage: Graliśmy piosenkę pod tytułem „Chris Cornell”

Muzycy Garbage byli bardzo poruszeni śmiercią Chrisa Cornella. Wokalistka Shirley Manson przyznała się do „obsesji” na punkcie lidera Soundgarden. Zatytułowała nawet jeden ze swoich utworów jego imieniem i nazwiskiem.

Garbage: Graliśmy piosenkę pod tytułem „Chris Cornell”
foto: ROBERT E. KLEIN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Złożony ze słynnych amerykańskich producentów (perkusista Butch Vig odpowiadał m.in. za „Nevermind” Nirvany) i szkockiej wokalistki Shirley Manson zespół Garbage zyskał wielką popularność w połowie lat 90. XX wieku, erze największych sukcesów Soundgarden. Shirley i Butch tuż po śmierci Chrisa Cornella udzielili wywiadu Yahoo! Music, w którym opowiedzieli między innymi o swojej fascynacji ikoną grunge’u. Nie znali zmarłego tragicznie wokalisty zbyt dobrze, ale wywarł on na nich duży wpływ. Manson wyznała, że była jego obsesyjną fanką w okresie powstawania pierwszej płyty Garbage:

"

Dużo tworzyliśmy w Madison, a ja miałam obsesję na punkcie Chrisa Cornella. Po prostu obsesję! To było jakoś w czasie, gdy wyszło „Black Hole Sun”, a ja oglądałam go w MTV. "

Pod wpływem lidera Soundgarden Shirley zatytułowała pierwotną wersję utworu „Fix Me Now”, który trafił na debiutancki album grupy, „Garbage” z 1995 roku, właśnie „Chris Cornell”. Butch Vig przypuszcza, że ten hołd szkocko-amerykańskiej formacji dla legendy grunge’u spoczywa gdzieś w archiwach i jest szansa, że kiedyś ujrzy światło dzienne. Perkusista powiedział Yahoo! Music:

"

Naprawdę mamy surową wersję miksu, z Shirley śpiewającą „Chrissss Cornelllll”. Powinniśmy wrzucić to do Internetu. "

A tak brzmi ostateczna wersja utworu inspirowanego wokalistą z Seattle, zatytułowanego „Fix Me Now”:

Chris Cornell popełnił samobójstwo 18 maja 2017 roku. Miał 52 lata. Jego śmierć poruszyła cały świat rocka. W ostatniej drodze wokaliście towarzyszyli m.in. James Hetfield, Dave Grohl i Courtney Love. Ostatnim dokonaniem artysty był utwór „The Promise” nagrany na potrzeby filmu „Przyrzeczenie”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Chris Cornell Soundgarden Garbage Rock News