29.01.2020 10:53

Gdański klub ukarany za występ Behemotha. Wyrok może wpłynąć na organizację koncertów w Polsce

Właściciele klubu B90 w Gdańsku zostali ukarani grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych. Pozew wylądował w sądzie po koncercie Behemotha.

Behemoth
foto: Romana Makówka

W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Ewę Hronowską z gdańskiego klubu muzycznego B90 na grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych. Decyzja zapadła w sprawie organizacji imprez masowych bez prawnego zezwolenia. Wśród zorganizowanych bez odpowiednich dokumentów koncertów znalazł się między innymi występ metalowej grupy Behemoth.

Zapadł wyrok w sprawie klubu B90 w Gdańsku. Sąd wymierzył grzywnę

Klub B90 to miejsce koncertowe otwarte na terenach postoczniowych w Gdańsku. Placówka została założona w 2013 roku. Od tego czasu zagrali w nim muzycy tacy jak Nocny Kochanek, King Dude, Powerwolf, Archive, Machine Head, Mgła, Overkill, Alestorm, IAMX i wielu innych. Problemy klubu zaczęły się w 2016 roku po koncercie grupy Behemoth. Komenda Miejska Policji w Gdańsku monitorująca imprezy masowe poinformowała wówczas organizatora koncertu o konieczności wystąpienia o zezwolenie na imprezy masowe w klubie, ponieważ pod sceną bawiło się więcej niż 1000 osób. Jak mówiła wówczas Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim:

"

Organizacja imprezy, w której udział bierze powyżej 500 osób, bez odpowiedniej zgody jest przestępstwem, a w toku śledztwa ustalono, że od października do marca w klubie odbyło się bez zezwoleń 8 koncertów z udziałem powyżej 500 osób. "

Nergal
Nergal
Przeczytaj także Dlaczego Nergal woli satanizm od katolicyzmu? Muzyk wyjaśnił

W związku z tym Ewie Hronowskiej z B90 groziło nawet 8 lat pozbawienia wolności. 27 stycznia 2020 roku sąd zdecydował jednak, że ukarze klub grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych. Sędzia Marzena Albrecht w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że na decyzję nie miał wpływu rodzaj muzyki prezentowanej w lokalu.

"

Sąd nie dyskwalifikuje żadnego rodzaju muzyki czy też imprezy masowej. Posiadanie zgody na imprezę masową wynika tylko z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa jej uczestnikom. Jednocześnie sąd odwoławczy docenia ważną rolę jaką klub B90 odgrywa w przestrzeni kulturalnej miasta, co jednak nie usprawiedliwia działań oskarżonej naruszających ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. "

Klub bronił się twierdząc, że działa na podobnych zasadach, co inne instytucje tego typu oraz powoływał się na doświadczenie wynikające z prowadzeniem sopockiego SPATiF-u. Jak donosi esopot.pl, mecenas Michał Gostkowski, obrońca właścicielki klubu próbował przekonać sędziów w następujący sposób:

"

Obrona kładła nacisk na to, aby sąd przeanalizował podobieństwo działalności klubu do działalności innych klubów bardzo podobnych, domów kultury, jak np. Stary Maneż, czy klub Proxima. W uzasadnieniu zabrakło mi tych informacji. Dlatego też wystąpimy o pisemne uzasadnienie. Sąd skupił się na porównaniu do filharmonii, nie do innych klubów. To rozstrzygnięcie dotyczy bardzo wielu klubów działających w Polsce. "

Chociaż sędzia Albrecht podkreślała niezależność decyzji od rodzaju imprez organizowanych w B90, powiedziała również:

"

Odnośnie koncertów muzyki rockowej, to sąd rejonowy słusznie zwrócił uwagę, że poziom zagrożenia na nich jest nieporównywalnie większy niż na koncertach muzyki klasycznej w filharmonii. Na takim koncercie uczestnicy nie mają miejsc siedzących, spożywają alkohol, przemieszczają się swobodnie, zazwyczaj panuje półmrok, są efekty specjalne, głośna muzyka i dynamiczne zachowanie uczestników. Taka atmosfera może prowadzić do realnego zagrożenia bezpieczeństwa. "

Przedstawiciele Stowarzyszenia Imprez Masowych i Rozrywkowych twierdzą, że precedensowy wyrok może być podstawą do ścigania wielu innych klubów funkcjonujących podobnie do B90. Jak czytamy na stronie Dziennika Bałtyckiego, podobnego zdania jest mecenas Gostkowski.

"

Ten wyrok będzie miał charakter precedensowy. To jest bardzo ważne rozstrzygnięcie. Dotyczy bardzo wielu klubów, które prowadzą działalność tego samego rodzaju, co klub B90. "

Zobacz też: Nergal śpiewa po polsku w nowym utworze Me And That Man "Męstwo" 

Tagi: Rock News Behemoth