21.09.2017 11:05

Gene Simmons z Kiss sprawdza, czy Wikipedia pisze o nim prawdę

W XXI wieku Ciocia Wiki to podstawowe źródło wiedzy dla większości internautów. Ale czy rzeczywiście jest tak nieomylna? Sprawdził to lider Kiss.

Gene Simmons z Kiss sprawdza, czy Wikipedia pisze o nim prawdę
foto: Sputnik/EAST NEWS, Nohat/Wikimedia Commons

Powstanie Wikipedii, wolnej encyklopedii w 2001 roku było rewolucją nie tylko w internecie, ale i w dostępie do informacji. We wszystkich wersjach językowych Wiki znajdziemy prawie 37 milionów artykułów – żadna encyklopedia książkowa nie może się z takim bogactwem wiedzy równać.

Otwarty dostęp do Wikipedii, który ma każdy użytkownik internetu to z jednej strony jej wielka zaleta, ale z drugiej - jej najpoważniejsza wada. Podstawową zasadą serwisu jest możliwość edytowania jego treści praktycznie przez każdego. Oczywiście artykuły są moderowane, ale i tak często przedostają się do nich przekłamania i nieścisłości.

Czy mamy gwarancję, że w Wikipedii znajdziemy samą prawdę, a nie tylko wymysły internautów? Muzyczny portal Loudwire sprawdza, w jakim stopniu zgodne z faktami są artykuły poświęcone słynnym rockmanom. Wikipedyjne treści konfrontują z rzeczywistością sami zainteresowani. Swoje internetowe biografie oceniali już m.in. Slash, Tom Araya i Joey Jordison. Teraz informacje o sobie w internetowej encyklopedii sprawdził Gene Simmons, wokalista i basista Kiss.

Z filmu dowiadujemy się wielu ciekawostek na temat kariery i życia prywatnego artysty. Jedne są poważne i zainteresują fanów Kiss, jak ta, że Anton Fig, który zagrał na perkusji na słynnych płytach „Dynasty” i „Unmasked” był brany pod uwagę do roli oficjalnego członka zespołu. Inne są bardziej absurdalne – wiedzieliście, że Gene był przez jeden dzień właścicielem klubu futbolowego z Australii, Carlton FC? Nie chodziło wcale o sportowe fascynacje Simmonsa – jak sam wyjaśnił, był to jedynie „trik bankowy”

Uważni widzowie od razu dostrzegą, że prowadzący wywiad założył koszulkę naszego Behemotha. Kiedy Simmons zanucił fragment piosenki „He Ain't Heavy, He's My Brother” The Hollies, a jego rozmówca jej nie rozpoznał, zdziwiony lider Kiss odparł:

"

Znasz Behemotha, a nie kojarzysz tego klasyka? "

Zobaczcie całe wideo z serii „Wikipedia: Fact Or Fiction”.

Lektura artykułu o Gene’ie na pewno jest bardzo ciekawa, bo to wyjątkowo barwna postać na muzycznej scenie. Muzyk słynie nie tylko ze świetnych utworów, nagranych z Kiss, ale też soczystych i kontrowersyjnych wypowiedzi. I tak, twierdzi że rock umarł, streaming zabija nowych Beatlesów, gitarzyści to nie artyści, śmierć Prince’a była żałosna, a gdyby został prezydentem, to zabiłby pedofilów. Cechuje go też mocno merkantylne podejście do życia, czego dowodzi nie tylko historia z australijską drużyną, ale też chęć opatentowania gestu diabelskich rogów. Cóż, nie jest łatwo lubić Gene’a, ale trudno też się z nim nudzić. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Kiss Gene Simmons Wikipedia