07.09.2016 12:44

Ghost: „Cirice” miał być bardziej progresywny

Okazuje się, że singiel z płyty „Meliora” miał prezentować się zupełnie inaczej. Co sprawiło, że utwór przyjął taką formę?

Ghost: „Cirice” miał być bardziej progresywny
foto: kadr z wideo

Ghost dostał pierwszą statuetkę Grammy w 2016 roku w kategorii Najlepsze wykonanie - metal za utwór „Cirice” z albumu „Meliora” i tym samym pokonał Slipknota, Lamp of God, August Burns Red oraz Sevendust.

Zdobycie statuetki było sporym wyróżnieniem dla zespołu. Ghost nie spodziewał się nawet, że kompozycja odniesie taki sukces. W jednym z wywiadów Bezimienny Ghoul przyznał, że numer miał prezentować się inaczej i nikt go nawet nie brał pod uwagę jako potencjalny singiel promujący album:

"

W bardzo wczesnym stadium nagrywania tego utworu, mieliśmy zamiar stworzyć numer bardziej progresywny. To nie był koniecznie kawałek, który miał mieć wielki refren. Chcieliśmy, żeby album w pewien sposób wzniósł się na wyżyny, ale chcieliśmy, żeby zawarte tam były motywy „przemieszczania się”, gdzie numer pierwotnie zatytułowany „Devil Church/Cirice” był dłuższym kawałkiem. Potem przypadkowo został stworzony refren, przez co nagle pojawił się wybuchowy utwór, który miał 2-minutowe intro. "

Na tym jednak nie skończył się proces tworzenia nowego utworu:

"

Jeśli masz wielki, wybuchowy numer, nie twórz pieprzonego 2-minutowego intro. Przycięliśmy więc wstęp do 1 minuty i stwierdziliśmy, że przynajmniej zrobiliśmy z tym to, co było możliwe. Potem nagle utwór stał się pierwszym singlem i musieliśmy jeszcze bardziej go przyciąć, żeby zmieścił się w odpowiednim formacie. "

Według Bezimiennego Ghoula tak właśnie wygląda proces tworzenia utworów, więc nic dziwnego, że numer może kilka razy się zmienić zanim trafi na studyjną płytę:

"

Wykładasz na stół wiele pomysłów i to co na dany moment wydaje się w takiej formie może stać się czymś innym, gdy to połączysz z tym i tamtym, albo coś zabierzesz. Ciężko będzie ci napisać utwór jeśli nie chcesz trochę czegoś pozmieniać czy nie jesteś dynamiczny w swoim myśleniu. "

Posłuchajcie, co jeszcze w wywiadzie opowiedział muzyk:

Ghost tymczasem zamierza wydać kolejną EP-kę jesienią 2016. Czas pokaże, czy kapela stworzy kolejne przebojowe utwory.

A Wy jak oceniacie singiel „Cirice”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Ghost