Ghost zmienia nazwę!

Robert Skowronski
23.07.2015 12:36
Ghost zmienia nazwę! Fot. materiały prasowe

Zakapturzeni i zamaskowani metalowcy z Papą Emeritusem na czele musieli zmienić w Stanach Zjednoczonych nazwę swojego zespołu z Ghost na Ghost B.C. Jednak decyzja sądu jest już nieważna, a grupa może w USA wrócić do starego nazewnictwa.

Sprawa sięga 2013 roku. Fani zakładali, że grupie został wytoczony proces, dlatego że w Ameryce ktoś już musiał mieć zarezerwowaną nazwę Ghost dla siebie. Okazuje się, że było inaczej. Zakaz został wydany na wniosek wytwórni Loma Vista wydającej płyty Szwedów, której przedstawiciele założyli, że wcześniej czy później może to zrobić ktoś inny, kto dysponował już nazwą Ghost w USA.

Całość sytuacji przybliża jeden z Bezimiennych Ghouli mówiąc, że nigdy nie doszło do wytoczenia procesu:

To nie jest antyamerykańskie stwierdzenie, ale właśnie w tym kraju ludzie są bardzo zapobiegliwi, aby nie zostać pozwanym. Dotyczy to zwłaszcza korporacji, które są wyjątkowo na to wyczulone. Duża firma fonograficzna miała w swoich umowach zapis, że każdy artysta, który podpisuje z nimi umowę musi posiadać unikatową nazwę. My nie mieliśmy wyłączności na Ghost, bo to powszechnie używane słowo. Jest całe mnóstwo zespołów, które wykorzystują je w swoich nazwach, więc jest niemożliwe posiadać do niego prawa. Można co najwyżej coś dodać do nazwy grupy i to był wymóg ze strony wydawcy. 

Znaczenie członu B.C. nie zostało oficjalnie wytłumaczone przez zespół. Miało oznaczać Because of Copyright (z powodu praw autorskich) albo Before Christ (przed Chrystusem). Dla muzyków był to po prostu kruczek prawny, który musiał zostać spełniony. Ku irytacji zespołu nowe nazewnictwo niestety się upowszechniło, a artyści musieli tłumaczyć udzielając wywiadów, że nie życzą sobie tytułowania ich jako Ghost B.C.

To tak jakby mówić, że idzie się na burgera do McDonald's LLC albo do McDonald's, Inc. Jednak jesteśmy już znowu Ghost, co mnie ogromnie cieszy.

Bez B.C. w nazwie zespół wyda 21 sierpnia 2015 roku płytę „Meliora”, z której znamy już takie numery, jak „From The Pinnacle To The Pit”, czy „Cirice” i teledysk do tego właśnie utworu.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.