07.12.2017 16:58

Gif ze skaczącym słupem wysokiego napięcia. Czy Wy też „słyszycie” ten obrazek?

Internauci zaczęli się zastanawiać, dlaczego sporo osób ma wrażenie, że słyszy głuchy dźwięk.

Gif ze skaczącym słupem wysokiego napięcia. Czy Wy też „słyszycie” ten obrazek?
foto: materiały prasowe

Obecnie dzień bez gifów to dzień stracony, włączasz internet i na dzień dobry widzisz ruchome obrazki, które można przeglądać godzinami. Ten jednak gif spowodował dyskusję wśród wielu internautów.

Lisa DeBruine z Uniwersytetu w Glasgow wrzuciła na Twitterze gifa z podskakującym słupem wysokiego napięcia. Obrazek został stworzony przez HappyToast w 2008 roku.

gif

Czy Wam też się wydaje, że słyszycie dźwięk, gdy spada słup? Nie jesteście jedyni, a Lisa DeBruine stworzyła nawet sondę, żeby sprawdzić jakie wrażenia doświadczają internauci.

Ludziom wydaje się, że słyszą głuchy odgłos. Niektórzy myślą, że jest to związane z aktywnością neuronalną, czyli mózg przewiduje to, co powinno nadejść. Okazuje się jednak, że w tym przypadku warto przypomnieć sobie o efekcie McGurka - gdy informacja wzrokowa oraz słuchowa są sprzeczne, mózg generuje błąd. To co słyszymy zależy od tego, co widzimy.

W przypadku gifa widzimy wstrząsy na obrazku i powoduje to, że odnosimy wrażenie, iż słyszymy głuchy dźwięk w momencie uderzenia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele