10.03.2015 16:24

Gitara Lennona sprzedana za pół miliona dolarów!

Instrument, na którym grał John Lennon w trakcie rejestracji kawałka „Paperback Writer” The Beatles, został sprzedany za niebagatelną sumę. Kto zdecydował się na taki zakup?

Gitara Lennona sprzedana za pół miliona dolarów!
foto: materiały prasowe

Zwykli śmiertelnicy nie mogą sobie pozwolić na nabycie relikwii związanych z zespołem The Beatles. Sumy wydane na takie pamiątki przyprawiają o zawrót głowy.

Gitara Gretsch 6120 używana przez Johna Lennona przy rejestrowaniu piosenki „Paperback Writer” w 1966 roku, została kupiona za 530 tysięcy dolarów. Instrument wiele lat przeleżał u kuzyna zmarłego muzyka, Davida Bircha.

"

Byłem wystarczająco bezczelny, żeby poprosić Johna o jedną z niepotrzebnych mu gitar. Upatrzyłem sobie niebieskiego Fendera Stratocastera, który stał w studiu, ale John zasugerował gitarę Gretscha i dał mi ją podczas tej rozmowy. "

Birch wystawił gitarę na aukcji pod koniec 2014 roku spodziewając się, że zarobi na niej 600 tysięcy dolarów. Nie udało się. Zamiast kombinować z kolejnymi licytacjami, kuzyn Lennona postanowił sprzedać gitarę Jimowi Irsayowi, właścicielowi drużyny futbolowej Indianapolis Colts. Co skłoniło go do wydania takiej sumy?

"

Instrumenty jak ten rzadko stają się dostępne dla kupców. Poza tym wszystkie rzeczy, których używał John Lennon, są najważniejszymi muzycznymi pamiątkami, jakie istnieją na świecie.   "

Wydawanie nieograniczonej liczby pieniędzy na własne pasje wydaje się być luksusem do pozazdroszczenia. Ostatnio na przykład, to Jack White dał się ponieść swojej miłości do winyli i zakupił pierwszą płytę Elvisa Presleya za „jedyne” 300 tysięcy dolarów. Można?

Magda Słomka
Tagi: Duperele John Lennon