Gitarzysta Def Leppard przeciwny Spotify

Małgorzata Wierzejewska
06.07.2015 13:36
Gitarzysta Def Leppard przeciwny Spotify Fot. 050706017956/ East News

Serwisy streamingowe coraz częściej przestają podobać się artystom. Właśnie dołączył do nich Phil Collen z Def Leppard. Sprawdźcie, co powiedział!

Według Phila Collena z Def Leppard Spotify to już nie strumieniowe medium, a przedsiębiorstwo, które sprzyja muzycznemu piractwu. Według muzyka to między innymi serwis jest winien temu, że na całym świecie od 1993 do 2013 roku przychody ze sprzedanych płyt spadły z siedmiu miliardów do piętnastu milionów dolarów.

Zapytany, co sądzi na temat tego, że większość muzyki jest teraz dostępna w streamingu, Phil Collen odpowiedział, że jego zdaniem wszyscy powinni zrobić to, co jedna z popularnych wokalistek.

Kocham to, co zrobiła Taylor Swift, która nie zgodziła się na to, aby jej muzyka była dostępna w taki sposób. Mam przyjaciela, który pisze piosenki. Jeden z jego kawałków był odtworzony na Spotify ponad milion razy. Chcecie wiedzieć, ile zarobił? 12 funtów! To mówi wszystko.

Gitarzysta Def Leppard wyznał też, że zaczyna bać się o przyszłość muzyki.  

Nie wiem, gdzie wszyscy znajdziemy się za kilkanaście lat. Możliwe, że lepiej będzie trzymać się od tego z daleka i robić zupełnie coś innego. Dopiero teraz to do nas dociera. Ta historia cały czas się powtarza. Weźmy nawet takiego Michała Anioła, czy Williama Blake'a, który umarł bez grosza przy duszy. To porażka, jako artysta czuję się oszukany.

Na ten sam temat wypowiedział się też wokalista Def Leppard. Joe Elliott na przykładzie iTunes potwierdził, że streaming w ogóle nie jest dla kapel opłacalny.

Kiedy na przykład 85% szło by do naszej kieszeni, a iTunes zabierałby 15%, to wtedy byłoby to nawet do przyjęcia. Myślę, że wówczas zespoły chciałyby znajdować się w takich serwisach. Tymczasem oni proponują coś zupełnie odwrotnego. Uważam, że jeśli nie mogą zapłacić nam przyzwoitej stawki, to nie ma sensu w to wchodzić.

Jeszcze do niedawana, zanim udostępnili większość swoich nagrań, podobne podejście do serwisów streamingowych mieli muzycy AC/DC. Jeszcze w 2008 roku wokalista grupy, Brian Johnson określał iTunes jako „potwora”, który „zabije muzykę, jeśli wszyscy nie będziemy ostrożniejsi”.

Jakie jest Wasze zdanie na temat Spotify i reszty podobnych serwisów?

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.