27.10.2017 11:13

Gitarzysta zespołu Gwar zachorował na rzadki nowotwór

Michael Derks, znany jako Balsac the Jaws of Death, cierpi na raka krwi zwanego mielofibrozą. Średni czas przeżycia choroby wynosi 5 lat.

Gitarzysta zespołu Gwar zachorował na rzadki nowotwór
foto: kadr z wideo

Gwar to wyjątkowe zjawisko na metalowej scenie. Członkowie tej amerykańskiej grupy przebierają się w absurdalne stroje potworów rodem z gry komputerowej fantasy i śpiewają równie nonsensowne teksty.

Niestety, fani zespołu nie są teraz w nastroju do żartów. U jednego z jego członków, gitarzysty Michaela Derksa, występującego pod pseudonimem Balsac the Jaws of Death zdiagnozowano śmiertelną chorobę.

Muzyk zmaga się z mielofibrozą, rzadką formą nowotworu krwi, atakującego szpik kostny. Przebieg choroby przypomina przewlekłą białaczkę granulocytową. Średni czas przeżycia w jej przypadku to 5 lat.

Derks napisał o swojej walce z nowotworem:

"

Latem, kiedy byłem na trasie Warped, zacząłem doświadczać ekstremalnego zmęczenia i słabości. Ludzie z mojego otoczenia upierali się, bym poszedł do szpitala. Podejrzewano ciężką anemię, ale badania nie wykryły prawdziwej przyczyny. Kiedy wróciłem do domu, poziom hemoglobiny w mojej krwi wciąż spadał i jedynie seria transfuzji krwi mogła powstrzymać spadek liczby czerwonych i białych krwinek do niebezpiecznego poziomu. Poszedłem na badania i lekarze zdiagnozowali mielofibrozę. "

Jedyną szansą Michaela jest przeszczep szpiku.

"

Lekarze powiedzieli, że najprawdopodobniej pożyję od 3 do 5 lat. Moją sytuację poprawić może przeszczep szpiku kostnego. Mój chory szpik zostanie zniszczony chemioterapią, a następnie zastąpiony zdrowym szpikiem od dawcy. Mam nadzieję, że przejdę przeszczep na początku przyszłego roku. Spędzę miesiąc w szpitalu, a potem co najmniej rok będę dochodził do siebie, podczas gdy mój system immunologiczny praktycznie nie będzie istniał. Zabieg ma wskaźnik śmiertelności 30%, ale w Massey Cancer Center, gdzie się leczę obniżono go do około 15%. Z pomocą rodziny i przyjaciół, pokonam chorobę. "

Gitarzysta, który czeka na znalezienie odpowiedniego dawcy, nie porzuca jeszcze występów z Gwar. Wyruszył właśnie z zespołem na amerykańską trasę koncertową. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Gwar