16.03.2018 12:52

Glenn Tipton (Judas Priest) wydał oświadczenie w sprawie swojej choroby Parkinsona

Gitarzysta Priest rezygnuje z tras koncertowych z zespołem. Występy na pełnych obrotach uniemożliwia mu postępująca choroba Parkinsona.

Glenn Tipton (Judas Priest) wydał oświadczenie w sprawie swojej choroby Parkinsona
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

71-letni Glenn Tipton występuje w Judas Priest od 1974 roku. Zagrał na wszystkich albumach studyjnych, od debiutanckiego „Rocka Rolla” po najnowszy „Firepower” z 9 marca 2018. Fani zespołu nie wyobrażają sobie Priest bez Glenna, ale stan zdrowia gitarzysty stawia pod znakiem zapytania jego dalszą sceniczną działalność.

W lutym 2018 Judas Priest w oświadczeniu poinformował, że Tipton cierpi na chorobę Parkinsona. Ponieważ jej postępy  uniemożliwiają mu wykonywanie wielu utworów, muzyk zrezygnował z jeżdżenia z zespołem w trasy koncertowe. Zespół podkreślił, że nie oznacza to, że Glenn opuszcza szeregi Priest, a jeśli będzie pozwalało mu na to zdrowie, to będzie okazjonalnie dołączał do pozostałych muzyków na scenie. 

Na oficjalnej stronie zespołu swoje własne oświadczenie na temat choroby i jej konsekwencji opublikował sam Tipton. Gitarzysta zaznaczył, że wciąż będzie tworzył dla Judas Priest i że nie wyklucza okazjonalnych występów.

"

Jak wielu z was już wie, nie wezmę udziału w zbliżającej się trasie Judas Priest z powodu moich problemów zdrowotnych. Przykro mi, ale cztery lata temu zdiagnozowano u mnie Parkinsona, a mój specjalista powiedział, że już miałem go przez ponad 10 lat. Wiedziałem, że coś złego działo się z moją koordynacją ruchową i płynnością grania, ale pracowałem nad tym i walczyłem z tym. Miałem dobre i złe dni, ale choroba ma niszczący wpływ, a nigdy nie chciałem, by największy metalowy zespół świata musiał iść na kompromisy. Podczas naszych ostatnich prób podjąłem decyzję, by ustąpić. Lukę wypełni Andy Sneap – to wspaniały facet i jestem pewien, że zrobi świetną robotę, a zespół będzie silniejszy niż kiedykolwiek.

Czuję się wprost przytłoczony ogromnym wsparciem i wyrazami miłości ze strony innych artystów i fanów z całego świata, od wielu przyjaciół i metalowych maniaków. To dla mnie nie koniec. Wciąż mogę pisać i nagrywać, jak za starych dobrych czasów, a nawet dołączać do zespołu na scenie na kilka piosenek. Wobec nowych leków i postępów medycznych, kto wie, co przyniesie przyszłość. Jedno jest pewne – z pewnością w przyszłości nie zabraknie Priest!

Największe dzięki składam Robowi, Richiemu, Ianowi i Scottowi, którzy byli przy mnie i wspierali w każdych okolicznościach. "

Judas Priest – koncert w Polsce w 2018

Judas Priest już niedługo zobaczymy na koncercie w Polsce – zespół zagra w Katowicach w Spodku 13 czerwca 2018. Tego samego wieczoru wystąpi także Megadeth. Bilety w cenach od 190 do 400 zł można zakupic na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz
Tagi: Judas Priest Glenn Tipton