01.09.2015 12:34

Goci są bardziej podatni na depresję niż inni

Czarne ubrania, blada cera, zamiłowanie do melancholijnej muzyki. Gołym okiem widać, że goci mają skłonności do popadania w depresję. Teraz jednak pojawiły się na to naukowe dowody określające, jak to ryzyko jest podwyższone w stosunku do przeciętnych nastolatków.

Goci są bardziej podatni na depresję niż inni
foto: REPORTER/East News

Uniwersytet Oxford ustalił, że „Mroczne Dzieci Nocy” są trzykrotnie bardziej narażone na cierpienie z powodu depresji i aż pięć razy częściej zdarzają się wśród nich akty samookaleczania niż u innych młodych ludzi. Otrzymane wyniki dotyczą młodzieży w wieku od 15 do 18 lat, a za próbę badawczą posłużyła grupa 3700 osób.

Ustalenia te zostały opublikowane w periodyku „The Lancet Psychiatry Journal” przez dr Lucy Bowes i jej zespół. Bazą dla badań były te, które wcześniej opracowało, podlegające Uniwersytetowi w Bristolu, Avon Longitudinal Study of Parents and Children. Pierwotnie skupiano się na problemie depresji i zadawania sobie ran przez nastolatków w ogóle, dr Bowes postanowiła przyjrzeć się, jak to wygląda w wypadku poszczególnych subkultur:

"

Nasze badania nie pokazują tego, że bycie gotem powoduje depresję i skłonności do samookaleczania, tylko to, że młodzi goci są bardziej podatni na te stany. "

Tym słowom wtóruje Rebecca Pearson z Uniwersytetu w Bristolu dodając, że gotycka subkultura pełna jest wrażliwców i indywidualistów, którzy ulegają podobnym zachowaniom.

Ustalono, również że najmniejszym ryzykiem obciążeni są nastolatkowie związani ze sportem, a także to, że destrukcyjne zachowania gotów niejednokrotnie są spowodowane tym, że członkowie subkultury podpatrują je wzajemnie u siebie. Przyjmując je podkreślają swoją identyfikację z grupą i poczucie jedności.

Podobne spostrzeżenia już wcześniej mieli inni tworząc satyrę na temat gotów:

Autorzy badań nie naigrywają się z subkultury i mają nadzieję, że wyniki ich pracy pozwolą przeciwdziałać tragediom wśród młodych ludzi. Chcieliby dotrzeć ze swoją pracą do osób pracujących z dziećmi, aby ci mogli odpowiednio wcześnie dotrzeć niepokojące zachowania.

Robert Skowronski
Tagi: Duperele