31.03.2016 15:20

Gojira pokazała zapowiedź 6. płyty z polskim akcentem

Francuscy metalowcy udostępnili intrygujący trailer nowego materiału. Zobaczcie jak zapowiedzieli swój 6. album.

Gojira pokazała zapowiedź 6. płyty z polskim akcentem
foto: kadr z wideo

Następca „L'Enfant Sauvage” z 2012 roku zaczął powstawać jeszcze w 2013 roku, lecz jego koncepcja kilkukrotnie ulegała zmianom. Zespół regularnie raportował swoim fanom o postępach prac - Gojira wrzucała m.in. wideo z rejestracji partii fletu w nowojorskim Silver Cord Studio. Joe Duplantier przyznał nawet, że będzie to najlepszy krążek w karierze jego grupy.

Teraz zespół pokazał trwającą ponad minutę zapowiedź, w której możemy popatrzeć na fragment jego próby ze studia, zamieniający się stopniowo w - zdaje się - studyjną wersję nowej kompozycji. Całości towarzyszy intrygująca wizualizacja oraz obietnica, że nowy album trafi do nas już wkrótce. Miłym akcentem jest obecność plakatu zespołu z koncertu w Warszawie.

Zobaczcie ten materiał sami:

Nie znamy jeszcze konkretnej daty premiery, wokalista zdradził jednak, że na krążku znajdziemy dziesięć kompozycji. To potwierdza jego wcześniejsze wypowiedzi o tym, że grupa pragnie tym razem przygotować wyjątkowo zwarte, krótkie dzieło. Specjalnie z tego powodu zrezygnowała nawet ostatecznie z dwóch kawałków.

"

Chcemy zaprezentować tym razem niedługi materiał. Coś nieco mniej epickiego niż to, do czego przyzwyczailiśmy naszych słuchaczy. Ludzie potrafią się teraz skupić na coraz krótszy czas. Dlatego większość kawałków trwa po cztery minuty. "

Czy to oznacza, że tym razem Gojira przygotowuje bardziej komercyjny materiał? Wszakże „L'Enfant Sauvage” otwierała niemalże siedmiominutowa „Explosia”. Nie zanosi się jednak, aby krótsze kompozycje wiązały się ze złagodzeniem granej muzyki i jej przekazu. Nad powstawaniem nowych utworów unosiła się rodzinna tragedia - matka braci Duplantier zachorowała w trakcie nagrań i zmarła latem 2015 roku.

"

Czułem się fizycznie i psychicznie wykończony. Jednocześnie jednak miałem wrażenie, że wydarzyło się coś pięknego. Byliśmy przy niej. Musieliśmy odwołać kilka koncertów, kiedy umarła, ale w tym samym czasie czułem, że to doświadczenie nas wzbogaca. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat śmierci. "

Zgodnie z zapowiedziami muzyków, utwory na następcy „L'Enfant Sauvage” będą wyjątkowo depresyjne, ponieważ starali się przelać swój smutek na muzykę. Mario Duplantier przyznał, że teksty jego brata od razu wywołały u niego łzy. Zapewnił, że są bardzo głębokie, ale jednocześnie bezpośrednie.

Czekacie na nowy album Gojiry?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Gojira