17.09.2015 14:32

Green Day w filmie o płycie „American Idiot”

Od wydania płyty „American Idiot” minęło już 11 lat. To dla zespołu Green Day doskonała okazja, aby przypomnieć o swoim bestsellerze poprzez wydanie filmu dokumentalnego.

Green Day w filmie o płycie „American Idiot”
foto: MCMULLAN CO/SIPA/East News

Reżyserem „Heart Like a Hand Grenade”, bo taki tytuł będzie nosić obraz, jest John Roecker. Dzieło trafi do amerykańskich kin 15 października 2015 roku. Skąd ze strony Green Day wybór tego właśnie twórcy?

Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt i Tre Cool użyczyli głosów w animacji Roeckera o tytule „Live Freaky Die Freaky” - w taki właśnie sposób muzycy poznali się z reżyserem. W filmie wzięła zresztą udział sama śmietanka współczesnego punkowego grania, m.in. Benji Madden (Good Charlotte), Tim Armstrong (Rancid) czy Travis Barker (Blink-182).

Powstał już plakat do „Heart Like a Hand Grenade”, który zespół udostępnił na swoim profilu:

John Roecker opowiada o swojej fascynacji zespołem Green Day oraz, jak poznał muzyków:

"

Poszedłem do małego klubu o nazwie The Berkeley Square. Tam po raz pierwszy zobaczyłem Green Day i pomyślałem, że rewolucja powróciła. Później pogadałem z Billie Joe Armstrongiem i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Mogliśmy cały czas prowadzić konwersacje przez telefon i wymieniać się myślami oraz pomysłami. "

Już od samego początku reżyser zachęcał wokalistę zespołu, by ten pomyślał o udokumentowaniu procesu powstawania płyty na taśmie filmowej. Dawał nawet grupie różne wskazówki co do rozmieszczenia kamer. Muzycy jednak wyszli z propozycją, że to Roecker powinien zająć się wyreżyserowaniem dokumentu. Od tego momentu rozpoczęło się wspólnych dziewięć miesięcy zespołu i reżysera.

"

Miałem dostęp do wszystkiego i mogłem kręcić co chcę. To były czasy, gdy Metallica wydała film „Some Kind of Monster”, który pokazywał zespół na granicy artystycznej zapaści i bezsilności. Powiedziałem o tym Billiemu i pomyślał, że chcę zrezygnować z projektu, skoro u Green Day nie ma tego samego dramatyzmu. Było wręcz przeciwnie. Nasz film pokazuje zespół będący u szczytu swoich możliwości. To dzieło, które inspiruje. "

Twórca swoimi odczuciami co do premiery podzielił się za pośrednictwem Twittera:

"

Jestem podekscytowany, że wreszcie wyjdzie mój film. Odlecicie dzieciaki! "

W „Heart Like a Hand Grenade” oprócz tego jak grupa nagrywała album „American Idiot”, zobaczymy także występ zespołu, który odbył się tuż po zakończeniu prac nad krążkiem.

Mały Billie Joe Armstrong, ani nawet ten z czasów licealnych, pewnie by nie uwierzył, że o jego zespole będą powstawać filmy.

Chcielibyście zobaczyć „Heart Like a Hand Grenade”?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Green Day