31.12.2018 14:13

Greta Van Fleet: Tworzymy pod wpływem Led Zeppelin, a ci czerpali z bluesa

Gitarzysta Grety Van Fleet wyznał, że nie widzi nic złego w tym, że zespół czerpie garściami z twórczości Led Zeppelin, bo zespół również kimś się inspirował.

Greta Van Fleet
foto: shutterstock.com

Rock umarł? Ci, którzy twierdzą, że muzyka rockowa ma się dobrze, szczególnie chwalą Gretę Van Fleet, która znowu spopularyzowała klasycznego rocka. Szaleństwo zaczęło się w 2017 roku, gdy singiel „Highway Tune” trafił na 1. miejsce listy przebojów US Mainstream Rock. Zespół opublikował dwie EP-ki – „Black Smoke Rising” oraz „From The Fires”, przy czym to drugie wydawnictwo dotarło do 36. miejsca listy Billboardu w USA. W końcu Greta Van Fleet wydała swój debiutancki album „Anthem of The Peaceful Army” w 2018 roku i doczekała się nominacji do Grammy 2019.

Greta Van Fleet o inspiracji Led Zeppelin

Krytycy, jak również fani rocka od razu zauważyli, że Greta Van Fleet czerpie garściami z twórczości Led Zeppelin. Sam Robert Plant zażartował, że wokalista Josh Kiszka mocno inspiruje się Stevenem Tylerem z Aerosmith, gitarzysta młodego zespołu wyznał jednak, że Led Zeppelin nie był dla muzyków najważniejszą inspiracją.

Zobacz także: 10 ciekawostek o Grecie Van Fleet

Greta Van Fleet często jest pytana o swoje inspiracje i w rozmowie z Guitar World gitarzysta Jake Kiszka wyznał, że nie widzi nic złego w inspirowaniu się Led Zeppelin:

"

Rozmawialiśmy o tym między sobą, uważamy, że traktowanie Led Zeppelin oraz innych grup jako naszego fundamentu jest w porządku. Dla mnie osobiście sytuacja wygląda tak samo, jak u Led Zeppelin, który inspirował się bluesowymi artystami, a ci czerpali z francuskich jazzowych muzyków. Chcemy zatem wykorzystywać to, co znamy i iść do przodu. "

Sporo znanych muzyków wypowiedziało się na temat Grety Van Fleet uznając zespół za powiew świeżości w muzyce rockowej.

Greta Van Fleet z debiutancką płytą  „Anthem of The Peaceful Army”

Krążek „Anthem of The Peaceful Army” pojawił się na rynku 19 października 2018. Na płycie znajdziemy singiel „When The Curtain Falls”, jak również „Watching Over”, kawałek „Lover, Leaver” oraz balladę „Anthem”.  

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Led Zeppelin Greta Van Fleet