05.08.2020 15:03

Grupa Luxtorpeda rezygnuje z ważnego koncertu. Powód? Zagra na nim grupa łączona z nazizmem

Luxtorpeda nie zagra na koncercie "Wolny Świat" z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Grupa nie chce występować na jednej scenie z Hungariką.

Luxtorpeda
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Grupa Hungarica to znany zespół rockowy powstały w 2007 roku na Węgrzech. Muzycy w swojej twórczości opowiadają o historii swojego kraju. Jednak, co bardziej niepokojące, przypisuje się im skrajnie prawicowe poglądy, a nawet szerzenie ideologii nazizmu.

Luxtorpeda nie zagra na koncercie z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Zespół miał zagrać w Polsce w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2019 w Kielcach. Prezydent miasta otrzymał list otwarty, w którym stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita" wytknęło członkom Hungariki czynne wspieranie działalności neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, która jest uznawana za neonazistowską.

Kontrowersyjna grupa została zaproszona do Polski po raz kolejny. Ma wystąpić w ramach koncertu "Wolny Świat", który zostanie zorganizowany 14 sierpnia z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w parku przed Zamkiem Ujazdowskm. Oprócz węgierskiej formacji organizatorzy zapowiedzieli także występy gwiazd takich jak Apteka, Maleo Reggae Rockers, Luxtorpeda Contra Mundum czy KęKę.

Irański zespół metalowy został skazany na 15 lat więzienia za "granie satanistycznej muzyki"
Irański zespół metalowy został skazany na 15 lat więzienia za "granie satanistycznej muzyki"
Przeczytaj także Irański zespół metalowy został skazany na 15 lat więzienia za "granie satanistycznej muzyki"

Jednak rzeczywisty line-up najprawdopodobniej ulegnie zmianie. Obecność grupy Hungarica w składzie imprezy nie spodobała się członkom Maleo Reggae Rockers, Luxtorpedy oraz raperowi KęKę. Artyści wydali oświadczenia, w których odcinają się od wydarzenia.

KęKę opublikował obszerny wpis na temat warunków umowy, które złamali organizatorzy. Podkreślił, że nie chce grać na imprezach, które mają charakter polityczny.

"

Ja gram koncerty, nie wiece. "

Na oficjalnym Facebooku Luxtorpedy z kolei pojawił się wpis, w którym muzycy napisali wprost, że wraz z Maleo Reggae Rockers odmawiają występu na jednej scenie z formacją Hungarica.

"

Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie. Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy. "

Guns N' Roses
Guns N' Roses
Przeczytaj także Grupa Guns N' Roses ogłosiła nowe daty europejskich koncertów. Na liście nie ma Polski
Tagi: Rock News Luxtorpeda Koncerty