24.01.2018 10:34

Grzegorz Ciechowski będzie patronem ulicy w Poznaniu

Radni stolicy Wielkopolski postanowili uhonorować lidera Republiki, nadając jednej z ulic jego imię.

Grzegorz Ciechowski będzie patronem ulicy w Poznaniu
foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Pomysł uczczenia w ten sposób zmarłego w 2001 roku Grzegorza Ciechowskiego wyszedł od radnego Platformy Obywatelskiej, Grzegorza Jury. Propozycję wysunął swoim kolegom z rady w 2016 roku, kiedy przypadała 15. rocznica śmierci muzyka. Ciechowski nie był co prawda szczególnie związany z Poznaniem – urodził się w Tczewie, studiował w Toruniu, zmarł w Warszawie – ale jego wpływ na polską kulturę jest na tyle duży, że zasłużył na uhonorowanie także w wielkopolskiej metropolii.

Radny Jura wyjaśniał portalowi Onet.pl Poznań:

"

Nie jest to artysta związany z Poznaniem, ale odcisnął on takie piętno na polskiej muzyce, że ciężko mówić o jej historii bez Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Jesteśmy dużym miastem w Polsce i możemy upamiętniać artystów ogólnopolskich. "

Jego wniosek zaakceptowali poznańscy radni z klubów PO i Prawa i Sprawiedliwości. Pozytywnie oceniła go również Rada Osiedla Rataje. Wniosek o nadanie nazwy ulicy imienia Grzegorza Ciechowskiego przegłosowano na sesji rady miasta 23 stycznia 2018. Przed głosowaniem radny PiS Mateusz Rozmiarek zauważył, że ostatni koncert Republiki z Grzegorzem Ciechowskim odbył się właśnie w Poznaniu.

Imię lidera Republiki otrzyma ulica odchodząca od ulicy Milczańskiej na osiedlu Łacina.

W 2017 roku media obiegła informacja, że samorządowcy województwa łódzkiego chcą pozbawić patronatu ulicy w Pabianicach Stanisława Staszewskiego, barda i poety, ojca Kazika Staszewskiego z Kultu. Zmiana nazwy miałaby być podyktowana ustawą dekomunizacyjną - Stanisław Staszewski współpracował w latach 50. XX wieku z Urzędem Bezpieczeństwa. Dyskutowano także zmianę nazwy warszawskiej ulicy Johna Lennona.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Republika