Grzegorz Ciechowski będzie patronem ulicy w Poznaniu

Maciej Koprowicz
24.01.2018 10:34
Grzegorz Ciechowski będzie patronem ulicy w Poznaniu Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Radni stolicy Wielkopolski postanowili uhonorować lidera Republiki, nadając jednej z ulic jego imię.

Pomysł uczczenia w ten sposób zmarłego w 2001 roku Grzegorza Ciechowskiego wyszedł od radnego Platformy Obywatelskiej, Grzegorza Jury. Propozycję wysunął swoim kolegom z rady w 2016 roku, kiedy przypadała 15. rocznica śmierci muzyka. Ciechowski nie był co prawda szczególnie związany z Poznaniem – urodził się w Tczewie, studiował w Toruniu, zmarł w Warszawie – ale jego wpływ na polską kulturę jest na tyle duży, że zasłużył na uhonorowanie także w wielkopolskiej metropolii.

Radny Jura wyjaśniał portalowi Onet.pl Poznań:

Nie jest to artysta związany z Poznaniem, ale odcisnął on takie piętno na polskiej muzyce, że ciężko mówić o jej historii bez Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Jesteśmy dużym miastem w Polsce i możemy upamiętniać artystów ogólnopolskich.

Jego wniosek zaakceptowali poznańscy radni z klubów PO i Prawa i Sprawiedliwości. Pozytywnie oceniła go również Rada Osiedla Rataje. Wniosek o nadanie nazwy ulicy imienia Grzegorza Ciechowskiego przegłosowano na sesji rady miasta 23 stycznia 2018. Przed głosowaniem radny PiS Mateusz Rozmiarek zauważył, że ostatni koncert Republiki z Grzegorzem Ciechowskim odbył się właśnie w Poznaniu.

Imię lidera Republiki otrzyma ulica odchodząca od ulicy Milczańskiej na osiedlu Łacina.

W 2017 roku media obiegła informacja, że samorządowcy województwa łódzkiego chcą pozbawić patronatu ulicy w Pabianicach Stanisława Staszewskiego, barda i poety, ojca Kazika Staszewskiego z Kultu. Zmiana nazwy miałaby być podyktowana ustawą dekomunizacyjną - Stanisław Staszewski współpracował w latach 50. XX wieku z Urzędem Bezpieczeństwa. Dyskutowano także zmianę nazwy warszawskiej ulicy Johna Lennona.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.