21.01.2016 10:26

Guns N' Roses w dokumencie BBC

Stacja BBC Four wyemituje film dokumentalny „The Most Dangerous Band In The World: The Story Of Guns N' Roses”. Kiedy możemy się spodziewać premiery?

Guns N' Roses w dokumencie BBC
foto: materiały prasowe

Brytyjska stacja BBC Four doskonale wie, co fani rocka obejrzeliby teraz najchętniej. Oczekiwanie na ogłoszenie kolejnych koncertów Axla Rose'a i Slasha umili nam prezentując dokument poświęcony Guns N' Roses. Film będzie ukazywał losy zespołu od samego początku, kiedy dwóch muzyków razem z Duffem McKaganem, Izzym Stradlinem i Stevenem Adlerem powołało go do życia w 1985 roku pod gorącym słońcem Los Angeles.

Podstawy wszyscy znamy: piątka muzyków już dwa lata później wydała jeden z najwybitniejszych debiutów w historii rocka, multiplatynowe „Appetite for Destruction”. Co się jednak wydarzyło zanim Guns N' Roses sprzedał na całym świecie 30 milionów tego krążka i w jaki sposób grupa zapracowała sobie na etykietkę „najbardziej niebezpiecznego zespołu na świecie”? Tego dowiemy się z obrazu Jona Brewera.

Premiera telewizyjna filmu zaplanowana jest na 5 lutego 2016 roku. „The Most Dangerous Band In The World: The Story Of Guns N' Roses” opowie bogatą w iście rock'n'rollowe ekscesy historię poprzez pryzmat niepublikowanych wcześniej materiałów, w tym wywiadów i rzadkich nagrań koncertowych z początkowego okresu kariery Guns N' Roses. W ich skompilowaniu pomagał jeden z jego największych fanów na świecie, Marc Canter.

Canter jest właścicielem jednej z najstarszych rock'n'rollowych knajp w Los Angeles. Od dziecka przyjaźni się ze Slashem, a Axl Rose zagrał nawet „November Rain” na jego ślubie - i to na długo przed premierą tego kawałka. Oprócz niego usłyszymy rozmowy m.in. ze Stevenem Adlerem, Slashem, Michaelem Monroe z Hanoi Rocks, menedżerką Vicky Hamilton czy Tomem Zutautem - człowiekiem, który odkrył Guns N' Roses i podpisał z nim kontrakt.

Film ma ukazać, jak grupa zatoczyła pełne koło i od pierwszych występów po barach na Sunset Strip wróciła na wartą miliony dolarów trasę w dawnym składzie. Reżyser Jon Brewer ma już odpowiednią renomę w świecie muzycznych dokumentów. W jego dorobku znalazły się podobne obrazy poświęcone Jimiemu Hendrixowi, Kurtowi Cobainowi, a także Jethro Tull i Yes.

Coachella i nie tylko

Wiemy już, że Guns N' Roses wystąpi w roli headlinera na dwóch koncertach w ramach festiwalu Coachella w kwietniu 2016 roku. Będą to pierwsze wspólne występy Slasha, Rose'a i McKagana od 1993 roku. Wcześniej grupa wystąpi dwukrotnie na nowo otwartej T-Mobile Arena w Las Vegas: 8 i 9 kwietnia 2016 roku.

Powrót - przynajmniej po części - oryginalnego składu zespołu to kosztowna sprawa. W kuluarach mówi się, że zespół Axla żąda 3 milionów dolarów za każdy występ. Fani też są zmuszeni sięgnąć głębiej do kieszeni przy cenach biletów rozpoczynających się od 250 dolarów. Promotorów to jednak nie odstrasza i mówi się, że reaktywowany Guns N' Roses negocjuje już 25 kolejnych dat letniej trasy po amerykańskich stadionach.

Obejrzycie dokument BBC?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Guns N Roses