03.10.2017 10:31

Gwiazdy muzyki wspominają Toma Petty’ego

Słynny muzyk southernrockowy zmarł 2 października 2017 roku w wieku 66 lat.

Gwiazdy muzyki wspominają Toma Petty’ego
foto: LFI/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Amerykański wokalista i gitarzysta doznał rozległego ataku serca w swoim domu w Malibu. 1 października 2017 przewieziony został do szpitala uniwersyteckiego UCLA w Santa Monica w Kalifornii. Dzień później sztab medyczny orzekł ustanie pracy mózgu i muzyk został odłączony od respiratora. Początkowo internauci sugerowali, że doniesienia o złym stanie zdrowia Petty’ego są głupim żartem. Ostatecznie informację o zgonie artysty potwierdził jego wieloletni menedżer.

Tom Petty urodził się 20 października 1950 roku, debiutował w 1973 roku. Działał solowo, z zespołem The Hearbreakers, a także w supergrupie The Traveling Wilburys, gdzie partnerował Bobowi Dylanowi, George’owi Harrisonowi, Jeffowi Lynne’owi i Royowi Orbisonowi. Do największych dokonań artysty należą albumy „Damn The Torpedoes” z The Heartbreakers i solowy „Full Moon Fever”.

W swojej muzyce amerykański wokalista i gitarzysta płynnie łączył folk rock i southern rock, czyli rock ubarwiony wpływami ludowej muzyki południa Stanów, z popem, nową falą, a nawet punk rockiem. Te szerokie inspiracje zyskały Tomowi szacunek wśród artystów z najróżniejszych muzycznych półek. Po śmierci muzyka wielu słynnych wykonawców wyraziło żal z powodu jego odejścia w mediach społecznościowych i wywiadach.

Bob Dylan napisał w oświadczeniu dla „Rolling Stone”:

"

To szokująca, miażdżąca wiadomość. Myślałem o świecie Toma. Był wspaniałym wykonawcą, pełnym światła. Był dobrym przyjacielem i nigdy go nie zapomnę. "

Billy Idol skomentował na swoim Twitterze:

"

Jestem zaszokowany i zmartwiony, bo usłyszałem o Tomie Pettym. „Mieliśmy szczęście, że cię znaleźliśmy”. RIP. "

Żal po śmierci muzyka wyraziła też grupa Nickelback.

"

Mamy złamane serca, aż słów brakuje. Jesteśmy zdruzgotani. Muzyka Toma Petty’ego to wielka część naszego życia. Nasze myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. "

Paul Stanley z Kiss wspominał początki kariery Toma, które wiązały się z jego zespołem.

"

Nie! Straciliśmy Toma Petty’ego. Kochałem jego muzykę, gdy supportował nas w latach 70., a także gdy został genialnym twórcą i wykonawcą. "

Petty’ego wspomniał także David Coverdale z Whitesnake:

"

Odejście Toma to tak smutna wiadomość. Taki cudowny talent i świetny facet. RIP. "

Także dwaj żyjący Beatlesi oddali Tomowi hołd na swoich profilach na Twitterze.

"

Niech Bóg błogosławi Toma Petty’ego i jego rodzinę. Na pewno będziemy za Tobą tęsknić, Tom. "

"

Przesyłamy wyrazy miłości do Toma Petty’ego i jego rodziny w tym trudnym czasie. "

Hayley Williams z Paramore wyraziła swój żal w formie graficznej.

Grupa Coldplay oddała hołd Tomowi na swoim koncercie w Portland. Wykonała hit „Freefalling”, a na scenie dołączył do Brytyjczyków gitarzysta znany z R.E.M., Peter Buck:

A jak Wy wspominacie Toma Petty’ego?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Tom Petty