09.11.2017 11:34

Hardcore’owy gitarzysta wybrany do rady miasta Nowego Jorku

Artyści coraz śmielej wkraczają do polityki. W radzie jednego z największych miast świata zasiądzie Justin Brannan, w przeszłości muzyk hardcore punkowy.

Hardcore’owy gitarzysta wybrany do rady miasta Nowego Jorku
foto: kadr z wideo

7 listopada 2017 w całych Stanach Zjednoczonych mieszkańcy wybierali swoich samorządowców – odbyły się wtedy wybory między innymi do izb stanowych i rad miejskich. Nie budzą one na świecie aż takich emocji, jak wybory prezydenckie, ale Amerykanów ze zrozumiałych względów żywo interesują.

Dlaczego w takim razie o nich piszemy? Wybory samorządowe w USA udowadniają, że środowisko muzyków w coraz większym stopniu się aktywizuje społecznie, a artyści coraz chętniej zostają politykami.

W wyborach do Izby Delegatów stanu Wirginia jeden z mandatów uzyskała Danica Roem, wokalistka thrashmetalowego zespołu Cab Ride Home. Co więcej, jest pierwszą transpłciową osobą, wybraną do władz stanowych w historii Wirginii.

Muzycy będą mieli swojego człowieka także w radzie miejskiej Nowego Jorku (New York City Council). Mandat z 43. Dzielnicy uzyskał Justin Brannan, były gitarzysta hardcore’owych zespołów Indecision i Most Precious Blood. Występował też w zespole Caninus, w którym wokalistami były… dwa psy.

Już w czasach swojego muzykowania Justin przejawiał zainteresowanie sprawami społecznymi. O Most Precious Blood pisał:

"

Chociaż ich brzmienie było surowe, muzyka miała pozytywny przekaz, skupiający się na sprawiedliwości społecznej, prawach człowieka, ekologii, indywidualności. Była przeciwna narkotykom, alkoholowi i przypadkowym stosunkom seksualnym. "

Brannan, podobnie jak Roem, startował z ramienia Partii Demokratycznej. W jego programie wyborczym znalazły się obietnice budowy nowej szkoły publicznej, poprawy transportu publicznego i wzmocnienia ochrony osób starszych przed eksmisjami. Na ich dotrzymanie ma cztery lata kadencji.

Także w Polsce muzycy coraz chętniej biorą się za politykę. Przypomnijmy, że w Sejmie VIII kadencji zasiada od 2015 ich dwóch – rockman Paweł Kukiz i raper Piotr „Liroy” Marzec.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News