15.12.2015 13:05

Heavy metal jednym z najwulgarniejszych gatunków muzycznych

Taka teza chyba nikogo nie zdziwi. Badania pokazały, że twórcy mocnego grania lubią sobie poprzeklinać…

Heavy metal jednym z najwulgarniejszych gatunków muzycznych
foto: SPUTNIK/EAST NEWS

Mama mówiła Ci, żebyś się ładnie wysławiał, a ty rzucałeś wulgaryzmami na prawo i lewo? Według badań przeciętny człowiek używa 80-90 przekleństw dziennie, co stanowi 0,5-0,7% wszystkich wypowiadanych słów. Jak się więc okazuje, wulgaryzmy są na porządku dziennym.

Nasuwa się więc pytanie, jak użycie przekleństw przekłada się na ich częstotliwość w muzyce. Ci, którzy wnikliwie wsłuchują się w teksty utworów, wiedzą, że artyści ostrych brzmień nie przebierają w słowach.

Musixmatch jest największym katalogiem z tekstami utworów i na 2015 rok posiada 12 milionów tekstów w 58 językach. Twórcy serwisu postanowili zbadać częstotliwość przekleństw używanych w różnych gatunkach muzycznych. Statystycznie w warstwie słownej utworów tylko 0,45% wszystkich słów stanowią wulgaryzmy, czyli 1 na 234 wyrazów to przekleństwo. Z tego wynika, że niecenzuralne słowa w utworach padają rzadziej niż w przeciętnej konwersacji.

Które wulgaryzmy najczęściej używane są w kompozycjach muzycznych? Oto 25 najpopularniejszych z nich, które stanowią 91% wszystkich wulgaryzmów padających w utworach:

foto: lab.musixmatch.com

Postanowiono również sprawdzić, które najpopularniejsze gatunki muzyczne posługują się przekleństwami i jakie są najczęściej używane. W tym celu prześledzono teksty utworów, by sprawdzić częstotliwość użycia 185 wulgaryzmów - stanowią one 99 % niecenzuralnego słownictwa używanego w tekstach.  

Wyniki przedstawiają się następująco:

  1. Hip Hop
  2. Heavy Metal
  3. Electronic
  4. Pop
  5. Indie Rock
  6. Rock
  7. Folk
  8. Country

Fani mocnych brzmień nie powinni być zadziwieni, że heavy metal uplasował się na drugiej pozycji. Z badań wynika, że 1 wulgaryzm pojawia się na 352 słowa, z czego najpopularniejsze przekleństwa to fuck, fucking oraz shit.

Zobaczcie, jak heavy metal prezentuje się przy zwycięzcy, czyli hip-hopie:

foto: lab.musixmatch.com

Indie rock oraz muzyka rockowa mają podobne wyniki, bowiem jedno przekleństwo pada raz na ponad 1000 słów. Również najczęściej używane wulgaryzmy znacznie się nie różnią w przypadku tych dwóch gatunków.

Obejrzyjcie, jak wyglądają statystyki w przypadku rockowych brzmień:

foto: lab.musixmatch.com

Ostre brzmienia coraz częściej stają się obiektem badań naukowych. W tej dziedzinie słynie David Greenberg z Uniwersytetu w Cambridge badający różne fakty związane z muzyką, jak na przykład powiązanie preferencji muzycznych z cechami osobowościowymi, udowadniając, że fani Queen są bardziej empatyczni od fanów Metalliki. Badacz stwierdził, że muzykiem może stać każdy, kto jest otwarty na doświadczenia, bez względu czy wcześniej miał do czynienia z instrumentem.

Natomiast według innych badań 60% muzyków cierpi na depresję, metal uspokaja zaś heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi.

Wy też uważacie, że heavy metal jest jednym z najbardziej wulgarnych gatunków muzycznych?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele