13.04.2015 17:40

Heavy metal można studiować!

Heavymetalowy kurs odbędzie się w sierpniu 2015 roku na uniwersytecie w Helsinkach. Czego będzie można się dowiedzieć?

Heavy metal można studiować!
foto: kadr z wideo

Kurs „Muzyka heavymetalowa w historii współczesnej i społeczeństwie” rozpocznie się 4 sierpnia 2015 roku na Wydziale Filozofii, Historii, Kultury i Sztuki. Zajęcia w ramach letniej szkoły uniwersytetu w Helsinkach poprowadzi magister Paolo Ribaldini. Doktorant osobiście zaprasza na przyjazd latem do Finlandii.

"

Będziemy słuchać dużo dobrej muzyki i będziemy dobrze się bawić. "

Sześć godzin dziennie od poniedziałku do piątku przez trzy tygodnie, czyli 90 godzin z muzyką metalową, do tego obowiązkowy udział w jednym czy dwóch większych koncertach metalowych odbywających się w trakcie trwania kursu – czy to nie brzmi jak raj?

W ciągu 3 tygodni dowiedzieć się będzie można, jak ważną rolę odegrał heavy metal w zachodniej kulturze, prześledzić jego rozwój i zapoznać się z charakterystyką subkultur z nim związanych. Studenci zagłębią się w teorię, socjologię i semiotykę muzyki oraz w studia kulturowe, a w konsekwencji tego nie tylko docenią heavy metal, lecz także – zdaniem wykładowcy – dostaną solidną bazę, by móc krytycznie spoglądać na inne gatunki.

Wykłady to jedno. Ważne będą też zajęcia praktyczne, czyli słuchanie muzyki – zarówno tej odtwarzanej z płyty, jak i na żywo. Nie zabraknie również prac w grupach, bez udziału prowadzącego.

Za te wszystkie przyjemności niestety trzeba zapłacić – i to nie mało. Kurs kosztuje 640 euro. Czego jednak nie robi się dla pasji?

Twórca zajęć Paolo Ribaldini jest nie tylko teoretykiem, lecz również praktykiem – wokalistą. Całkiem nieźle radził sobie w jednej z edycji „The Voice of Finland” pod okiem Tarji Turunen, przyznaje jednak, że najbardziej kocha heavymetalowe klasyki z lat 70. i 80. Zanim zaplanujecie tegoroczne wakacje i zapiszecie się na jego kurs, posłuchajcie, jak niedawno na scenie wykonywał „Sacred Heart” Dio.

Nabraliście ochoty, by w sierpniu wybrać się do Helsinek?

Urszula Drabińska
Tagi: Duperele