Heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi!

Magda Słomka
08.07.2015 14:32
Heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi! Fot. East News

Badania wykazały, że osoby, które dorastały w latach 80. wcale nie stały się zdeprawowanymi degeneratami, a całkiem rozsądnymi dorosłymi...

I co, rodzice nie mieli racji! Okazuje się, że ludzie, których nastoletnie lata wypadały ponad dwie dekady temu, mają się dobrze. Matka mówiła:

Jak będziesz dalej słuchać tego Kiss czy Black Sabbath, wylądujesz pod mostem.

Wcale nie miała racji – wielbiciele heavy metalu w tamtych latach mieli się o wiele lepiej niż nastolatki żyjące w dzisiejszych realiach lub rówieśnicy, którzy woleli inne gatunki muzyczne!

Badania przeprowadzane ponad dwadzieścia lat temu wskazywały na to, że z młodzieżą wcale nie będzie tak różowo, a wszystko z powodu przewidywanych problemów z rozwojem...

Psycholog z Humboldt State University, Tasha Howe, postanowiła przeprowadzić ankietę na temat tego, czy ówcześni metalowcy rzeczywiście mieli takie trudności, jak prognozowano. Badania online przeprowadzono na 377 osobach – groupies, muzykach i fanach ciężkiego brzmienia. 154 osoby rzeczywiście dorastały w tamtych latach, 80 słuchało heavy metalu będąc nastolatkami, a 153 osoby to studenci kalifornijskiego uniwersytetu. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące swojego dzieciństwa, osobowości i zawodu.

Wyniki wykazały, że rzeczywiście, osoby te miały bardzo często do czynienia z życiem w stylu „sex, drugs and rock’n’roll” oraz doświadczały wielu traumatycznych i ryzykownych sytuacji. Jednak przyczyniły się one do tego, że badani byli znacznie szczęśliwsi i lepiej przystosowani do ciężkich warunków, niż osoby żyjące w odmienny sposób lub te, których lata młodości wypadają na teraz. Do tego wcale nie żałują swoich nastoletnich wyskoków.

Co jest powodem szokujących dla niektórych osób wyników? Badania wykazały, że:

Wsparcie społeczne jest kluczowym czynnikiem obronnym dla młodzieży. Fani oraz muzycy czują pokrewieństwo w metalowym światku doświadczając ekstremalnych emocji wraz z ludźmi o podobnych poglądach.

Wniosek jest prosty – młodzi ludzie, słuchajcie ciężkiej muzyki, a nie będziecie niczego żałować! Metal uspokaja, jego fani zdradzają 10 razy rzadziej niż ci, którzy słuchają jazzu, a do tego pozostają oddani ulubionemu gatunkowi muzycznemu bardziej niż inni.

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.