08.07.2015 14:32

Heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi!

Badania wykazały, że osoby, które dorastały w latach 80. wcale nie stały się zdeprawowanymi degeneratami, a całkiem rozsądnymi dorosłymi...

Heavymetalowcy wyrośli na dobrych ludzi!
foto: East News

I co, rodzice nie mieli racji! Okazuje się, że ludzie, których nastoletnie lata wypadały ponad dwie dekady temu, mają się dobrze. Matka mówiła:

"

Jak będziesz dalej słuchać tego Kiss czy Black Sabbath, wylądujesz pod mostem. "

Wcale nie miała racji – wielbiciele heavy metalu w tamtych latach mieli się o wiele lepiej niż nastolatki żyjące w dzisiejszych realiach lub rówieśnicy, którzy woleli inne gatunki muzyczne!

Badania przeprowadzane ponad dwadzieścia lat temu wskazywały na to, że z młodzieżą wcale nie będzie tak różowo, a wszystko z powodu przewidywanych problemów z rozwojem...

Psycholog z Humboldt State University, Tasha Howe, postanowiła przeprowadzić ankietę na temat tego, czy ówcześni metalowcy rzeczywiście mieli takie trudności, jak prognozowano. Badania online przeprowadzono na 377 osobach – groupies, muzykach i fanach ciężkiego brzmienia. 154 osoby rzeczywiście dorastały w tamtych latach, 80 słuchało heavy metalu będąc nastolatkami, a 153 osoby to studenci kalifornijskiego uniwersytetu. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące swojego dzieciństwa, osobowości i zawodu.

Wyniki wykazały, że rzeczywiście, osoby te miały bardzo często do czynienia z życiem w stylu „sex, drugs and rock’n’roll” oraz doświadczały wielu traumatycznych i ryzykownych sytuacji. Jednak przyczyniły się one do tego, że badani byli znacznie szczęśliwsi i lepiej przystosowani do ciężkich warunków, niż osoby żyjące w odmienny sposób lub te, których lata młodości wypadają na teraz. Do tego wcale nie żałują swoich nastoletnich wyskoków.

Co jest powodem szokujących dla niektórych osób wyników? Badania wykazały, że:

"

Wsparcie społeczne jest kluczowym czynnikiem obronnym dla młodzieży. Fani oraz muzycy czują pokrewieństwo w metalowym światku doświadczając ekstremalnych emocji wraz z ludźmi o podobnych poglądach. "

Wniosek jest prosty – młodzi ludzie, słuchajcie ciężkiej muzyki, a nie będziecie niczego żałować! Metal uspokaja, jego fani zdradzają 10 razy rzadziej niż ci, którzy słuchają jazzu, a do tego pozostają oddani ulubionemu gatunkowi muzycznemu bardziej niż inni.

Magda Słomka
Tagi: Duperele