16.04.2015 16:00

Heavymetalowy wykład o odkryciu bozonu Higgsa

Doktor Piotr Traczyk przełożył odkrycie słynnej cząstki na ukochaną przez Was muzykę. Posłuchajcie!

Heavymetalowy wykład o odkryciu bozonu Higgsa
foto: kadr z wideo

Istnienie bozonu w latach 60. XX w. przewidział Brytyjczyk Peter Higgs. Naukowcy pracujący przez Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą potwierdzili jego istnienie dopiero w 2012 roku. Dlaczego ta cząstka jest tak ważna dla fizyków? To dzięki niej wszystkie inne posiadają masę!

Pracujący w CERN-ie doktor Piotr Traczyk postanowił uczcić to wydarzenie wyjątkowym utworem muzycznym. Posłuchajcie, jak on przedstawiłby to odkrycie bozonu Higgsa światu!

Fizyk i muzyk zespołów Yokashin i Vara w jednej osobie dokonał sonifikacji, czyli przełożenia skomplikowanych danych na dźwięki odpowiednie dla gitar. Tak wyglądała jego praca:

higgs-metal-1
higgs-metal-2

Twórca zdradza swój warsztat:

"

Każda gitara gra coś innego (...); swobodnie potraktowałem te partie, tak żeby wszystko dobrze się komponowało. Dodałem perkusję i bas – to w końcu metalowe brzmienie! Pozostało już tylko nagrać film. Główne audytorium CERN-u było oczywistym wyborem: to tam ogłoszono to odkrycie. "

Dr Piotr Traczyk jesienią 2014 roku wyreżyserował inne wideo z danymi z eksperymentów prowadzonych w Wielkim Zdarzeniu Hadronów przetworzonymi na utwór muzyczny. Film „LHChamber Music” uświetnił obchody 60. rocznicy działania CERN-u.

Teoria fizyki cząstek podstawowych nie powinna mieć już przed Wami żadnych tajemnic.

Urszula Drabińska
Tagi: Duperele