30.05.2016 10:51

Historia metalu w niecałe 5 minut

Czy w tak krótkim czasie można pokazać ewolucję metalu? Posłuchajcie, jak pewien śmiałek spróbował tego dokonać.

Historia metalu w niecałe 5 minut
foto: kadr z wideo

Każdy gatunek muzyczny ma swoją długą historię oraz wielu ojców. Za jednego z nich uważa się Black Sabbath, który zainspirował całe rzesze artystów zafascynowanych ciężkimi riffami oraz tematyką zdominowaną przez wszystko to, co mroczne i ociekające krwią.

Oczywiście opowiedzenie historii powstania metalu zajęłoby nam sporo czasu, bo ilość odmian i twórców naprawdę przytłacza. Momentami można w tym wszystkim się pogubić, bo sami artyści chętnie mieszają style i tworzą kolejne podgatunki. Jak za tym wszystkim nadążyć?

Pomóc może poniższe nagranie, w którym muzyk zaprezentował ewolucję metalu w jednym utworze. YouTuber rozpoczął od utworu utrzymanego w stylistyce blues rocka, następnie mamy heavy rock. Dalej kolejno słyszymy heavy, thrash czy glam metal.

Nie zabrakło również innych odmian metalu, jak doom, death, groove czy power metal. Zaś jako ostatni podgatunek YouTuber zaprezentował modern prog metal:

Można mieć pretensje do muzyka, że nie zagrał folk czy industrial metalu, ale i tak Ci, którzy mają małe zaległości w muzyce dzięki temu nagraniu mogą nieco się poduczyć. Oczywiście poszczególne fragmenty utworów przypominają numery takich kapel, jak Metallica, Korn czy Amon Amarth. Jak widać (i słychać) muzyk uczy się od najlepszych.

Nie jest to oczywiście pierwsza próba przedstawienia historii metalu w jednym nagraniu. Wystarczy wspomnieć o wideo, w którym odegrano metalowe riffy w niecałe 5 minut, by pokazać ewolucję tego gatunku. Natomiast inny YouTuber postanowił pobawić się w program „Jaka to melodia” i zagrał 30 słynnych riffów w minutę.

Można również sięgnąć po krótką historię rocka przedstawioną za pomocą 100 riffów gitarowych. Jak widać, jest w czym wybierać.

Jak oceniacie pomysł przedstawienia historii metalu w niecałe 5 minut?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele