08.04.2016 10:38

Historia rocka w 65 utworach

Anthony Vincent postanowił przedstawić najważniejsze utwory gatunku w niespełna pięciominutowym kolażu. Sprawdźcie, w jaki sposób tego dokonał.

Historia rocka w 65 utworach
foto: kadr z wideo

YouTuber z kanału Ten Second Songs kojarzony był dotąd z mashupów kawałków z różnych gatunków. Tym razem podjął się jednak o wiele ambitniejszego zadania, które dało mu pole, by w pełni rozwinął swoje możliwości. W praktyce zostało jeszcze miejsce dla jego przyjaciela i wokalnego mentora, Kena Tamplina, a także czeskiej wokalistki Gabrieli Gunčíkovej, która startuje w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Jak przedstawić ponad pół wieku historii muzyki w pięciominutowym wideo na YouTubie? Trójka muzyków porwała się z motyką na słońce, ale z tego niewykonalnego zadania wyszła i tak w miarę obronną ręką. Swoją opowieść rozpoczęła od „Rock Around the Clock” w najbardziej znanej wersji autorstwa zespołu Bill Haley & His Comets z 1954 roku. Wybór całkiem słuszny, bo powszechnie uznaje się, że to właśnie ten kawałek wyniósł rock'n'rolla do mainstreamu.

Przez Elvisa Presleya i The Beatles wędrujemy dalej przez historię rocka. Wystarczą krótkie urywki, by rozpoznać klasyczne kompozycje Janis Joplin, The Doors, Led Zeppelin i Black Sabbath. Nie mogło oczywiście zabraknąć też Deep Purple, Aerosmith i Queen. Cała klasyka rocka została tu skondensowana do dowcipnej, ale wciąż robiącej wrażenie pigułki.

Po Pink Floydach przychodzi pora na AC/DC, a za nimi otwierają się bramy heavy metalu: Judas Priest, Motorhead, Iron Maiden... Następnie kończymy lata 80. kawałkami Guns N' Roses i Faith No More, by płynnie wkroczyć w kolejną dekadę za sprawą Metalliki i Nirvany. Grunge'owa gwardia jest tu w komplecie razem z hitami Alice in Chains, Soundgarden, Pearl Jam i Stone Temple Pilots.

Historia najnowsza, a więc XXI wiek, rozpoczyna się od Toola, nie zapomniano też o Linkin Park czy The White Stripes. O tym, że rock dalej żyje i ma się dobrze, przekonują Muse, The Black Keys i Halestorm. Jakim kawałkiem Anthony i przyjaciele kończą swoją opowieść? To już sprawdźcie sami!

Popatrzcie, jak wcześniej Anthony Vincent łączył już ogień z wodą, przerabiając Taylor Swift na modłę Disturbed czy też Black Sabbath, Sepultury i Def Leppard... Innym razem udało mu się połączyć style Rammsteina, Toola i Cannibal Corpse. Z kolei samą historię rocka mieliśmy już też przedstawioną w postaci osi czasu na Facebooku oraz 25 gifów.

I jak, czujecie się mądrzejsi po takiej rockowej lekcji?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele