14.08.2018 23:19

Organek, Maleńczuk, Kowalska, Ostrowska i Lady Pank zaśpiewali „Krakowski Spleen” w hołdzie dla Kory na Top of the Top Sopot Festival 2018

Artyści występujący podczas tegorocznej edycji festiwalu w Sopocie uczcili zmarłą Olgę „Korę” Sipowicz utworem z repertuaru Maanamu. Zobaczcie, jak wyglądał ten występ.

„Krakowski Spleen” zagrany dla Kory w Sopocie
foto: Mateusz Jagielski / East News

W dniach 14-16 sierpnia 2018 w Operze Leśnej w Sopocie odbywa się muzyczny festiwal Top of the Top Sopot Festival 2018. Na scenie zaprezentowało się wielu artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy zaśpiewali swoje największe przeboje. Pierwszy dzień, odbywający się pod hasłem „Forever Young”, jest jednak poświęcony głównie utworom z lat 80. i 90. Wśród nich pojawili się m.in. Ira, Lady Pank, Urszula, a także Tomasz Organek.

Artyści dla zmarłej Olgi „Kory” Sipowicz

Muzycy, którzy pojawili się pierwszego dnia festiwalu, nie zapomnieli jednak o zmarłej koleżance. Olga Sipowicz, znana z grupy Maanam, zmarła w wieku 67 lat. 8 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbył się pogrzeb Kory. W uroczystości wzięli udział m.in. Muniek Staszczyk, Stan Borys i znani dziennikarze - Wojciech Mann, Kuba Wojewódzki, Grażyna Torbicka i Monika Olejnik - a także - Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz Waltz. Przemówienie wygłosił także mąż zmarłej wokalistki, Kamil Sipowicz. Pod koniec pogrzebu Tomasz Organek - który 14 sierpnia pojawił się także w Sopocie - postanowił wykonać utwór „Czarna Madonna”.

Top of the Top Sopot Festival 2018 - hołd dla Kory

Do stojącej na scenie Kasi Kowalskiej, która zaśpiewała z Lady Pank, dołączyli także pozostali artyści, których publiczność mogła zobaczyć i posłuchać już wcześniej - Maciej Maleńczuk, Małgorzata Ostrowska oraz Tomasz Organek. Muzycy wspólnie wykonali utwór Maanamu, „Krakowski Spleen”, nagrany w 1983 roku na płycie „Nocny patrol”. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych kompozycji stworzonych przez Marka Jackowskiego i Olgę Jackowską.

Zobaczcie, jak wyglądał wspólny występ muzyków, który miał uhonorować zmarłą Korę:

Wielu użytkowników było poruszonych występem dla Kory.

Artyści w hołdzie zmarłej Korze

Po tym, jak informacja o śmierci Kory obiegła całą Polskę, twórcy postanowili zadedykować jej utwory. Nie obyło się również bez coverów, tych bardziej udanych m.in w wykonaniu projektu Męskie Granie Orkiestra, oraz tych zupełnie niespodziewanych, stworzonych przez warszawskich księży.

Zespół Scorpions zadedykował wokalistce piosenkę „Send Me An Angel” podczas swojego koncertu w Łodzi 29 lipca 2019. Gitarzysta Maanamu, Ryszard „Placho” Olesiński, zaprezentował utwór poświęcony Korze zatytułowany „Olga”. Z kolei łódzki zespół Tune stworzył cover utworu „Krakowski Spleen”, żeby uhonorować zmarłą wokalistkę.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Maciej Maleńczuk Lady Pank Organek Kora Maanam