„I Can’t Rasputin”, czyli mashup Genesis i Boney M

Maciej Koprowicz
02.11.2017 16:40
„I Can’t Rasputin”, czyli mashup Genesis i Boney M Fot. kadry z wideo

Zastanawialiście się kiedyś, co mogłoby wyniknąć ze spotkania Phila Collinsa i klasyków niemieckiego disco? Macie odpowiedź.

Bez internetu świat byłby zdecydowanie smutniejszym miejscem. Oprócz memów, filmików ze śmiesznymi kotami i rickrollingu zawdzięczamy sieci także spopularyzowanie jednego z najzabawniejszych muzycznych żartów.

Mashup polega na łączeniu w jedno dwóch znanych utworów muzycznych. Najczęściej z jednego bierze się partię wokalną, z drugiego tło instrumentalne, a następnie miksuje w całość, która sprawia wrażenie zupełnie nowego, oryginalnego utworu. Zabieg jest tym efektowniejszy, im bardziej odległe są od siebie utwory – najlepiej, by znacząco różniły się klimatem i rytmem, a wykazywały pewne podobieństwo w sferze melodii.

„Rasputin” Boney M i „I Can’t Dance” Genesis teoretycznie nie mają wielu punktów wspólnych. Ten pierwszy, znany wszystkim disco-hicior o ulubieńcu ostatnich Romanowów, po niemal 40 latach od premiery na słynnym albumie „Nightflight To Venus” wciąż króluje na parkietach na całym świecie. Z kolei ten drugi, pochodzący z hitowego albumu „We Can’t Dance” z 1991 roku, to jeden z największych przebojów z tego bardziej komercyjnego okresu kariery brytyjskiej legendy rocka.

Dynamiczny, dyskotekowy groove i bluesujący śpiew Phila Collinsa – czy to w ogóle może do siebie pasować? Okazuje się, że oba utwory „kleją się” zaskakująco dobrze w mashupie autorstwa youtubera Petra Gorsta. Sprawdźcie sami.

W przepastnych odmętach sieci znajdziecie mnóstwo innych świetnych mashupów, w których kawałki należące do klasyki rocka zostały udanie zmiksowane z piosenkami z zupełnie innych muzycznych planet. Ulubionym „celem” mashuperów jest Metallica – jej utwory były już łączone m.in. z „I Will Survive”,„Macareną” oraz kawałkami Chrisa Browna, Rihanny i… Megadeth. Sprawdźcie też połączenia The Cure z Gorillaz, AC/DC i Bee Gees i Iron Maiden z Depeche Mode.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.