12.10.2017 12:05

Ian Anderson wspomina „sprzątnięcie Grammy” sprzed nosa Metalliki

Lider Jethro Tull dalej nie może zrozumieć dlaczego jego zespół zgarnął statuetkę, którą mieli dostać Hetfield i spółka.

Ian Anderson wspomina „sprzątnięcie Grammy” sprzed nosa Metalliki
foto: Sven Mandel

W podcaście KSHE95 Anderson opowiedział co nieco o kulisach pamiętnej ceremonii Grammy w 1989 roku. Jak powszechnie wiadomo, była to jedna z najdziwniejszych sytuacji w historii muzycznych nagród. Jethro Tull zostało nominowane w kategorii „Najlepszy Album Hard Rock/Metal”, a następnie zespół nagrodę wygrał, pokonując m.in. Metallikę.

Do tej pory Anderson nie wie, co konkretnie się stało, ponieważ wszyscy, łącznie z ich wytwórnią byli przekonani, że statuetka powędruje do Ulricha i kompanii:

"

Byłem zszokowany, że nas w ogóle nominowali w tej kategorii. Ten sam fakt był bardzo dziwny. Znaleźliśmy się w grupie z Iggy Popem, Jane’s Addiction, AC/DC i tymi nowymi koleżkami – Metalliką. Więc stylistycznie pasowaliśmy tam jak pięść do nosa.

Nie mniej jednak kiedy dostaliśmy wiadomość o nominacji odezwała się do nas nasza wytwórnia mówiąc: „nie macie nawet po co jechać na gale. Metallica jest w tej chwili najgorętszym zespołem i to oni wygrają te nową kategorię”.

Wytwórnia nie chciała płacić za moją podróż na ceremonię, a ja właściwie się cieszyłem, bo byłem w trakcie nagrywania nowego albumu. Ale potem dostałem telefon, w którym powiedziano mi: „gratulacje! Wygrałeś Grammy!”, na co ja odpowiedziałem: „ojej, dziękuję bardzo za telefon!”

Dopiero potem dowiedzieliśmy się, że nasza wygrana była kontrowersyjna, a biedny Alice Cooper był wygwizdywany przez osoby, które myślały, że nie zasłużyliśmy na wygraną. To definitywnie była jedna z najdziwniejszych sytuacji w historii Grammy. "

Zapytano go również o to, w jakiej kategorii widział by swój zespół, gdyby mieli być nominowani ponownie:

"

Po tych wszystkich latach jestem rozczarowany, że nadal nie istnieje kategoria dla jednonogich flecistów, bo wygrywał bym ją co roku! "

Dla przypomnienia warto zobaczyć jakie show zrobiła Metallica na niesławnej ceremonii:

Lars w sierpniu 2017 roku skomentował sytuacje, twierdząc, że i tak wygrali mając możliwość zagrania „One” dla telewidzów. Radochę sprawiało mu również patrzenie na przerażenie i inne nietypowe reakcje celebrytów końcówki lat 80. Przypominamy, że zespół wystąpi w Krakowie 28 marca 2018 roku.

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News Metallica