07.02.2018 16:08

Ich pierwszy raz. Telewizyjne debiuty słynnych wykonawców rockowych

Zobaczcie pierwsze występy przed kamerami artystów, którzy później zostali wielkimi gwiazdami i… zmienili się nie do poznania.

Ich pierwszy raz. Telewizyjne debiuty słynnych wykonawców rockowych
foto: kadr z wideo

Jak wszyscy wiedzą, pierwszy raz zawsze jest stresujący. Szczególnie, jeśli chodzi o pierwszy raz przed kamerą.

Jeśli byliście kiedykolwiek w telewizji wiecie, co mamy na myśli. Co prawda niektórzy są urodzonymi „zwierzętami telewizyjnymi” i w studiu od razu czują się jak ryby w wodzie, ale większość osób mających do czynienia z jedenastą Muzą musi się do specyfiki tego medium przyzwyczaić.

Nawet gwiazdy muzyki, które zachwycają charyzmą na scenie, bywają zestresowane, gdy mają pierwszy raz zagrać przed kamerami. Teoretycznie mają zrobić to samo, co na normalnym koncercie. W rzeczywistości różnica między tymi sytuacjami jest kolosalna – w studiu nie gra się dla fanów, ale dla wynajętych statystów (a niekiedy po prostu tylko dla filmującej ekipy).

W telewizji regułą, nie wyjątkiem jest także występowanie z playbacku. Niektórzy wykonawcy nie mają z tym problemu, wręcz bawią się tą sztuczną konwencją, ale dla tych, którzy swoją muzykę traktują naprawdę serio to powód do ogromnej frustracji.

Na szczęście z każdym kolejnym występem charyzmy telewizyjnej przybywa. Potem jest już tylko lepiej i można zaczynać wielką karierę gwiazdy szklanego ekranu! Znaleźliśmy dla Was 13 debiutanckich występów telewizyjnych bardzo znanych zespołów i wokalistów. Niektórzy wyraźnie mają dużą tremę, ale inni już za pierwszym razem wypadli rewelacyjnie. Wszystkie te występy łączy jedno – artyści są bardzo młodzi, a ich wizerunek najczęściej odbiega mocno od tego, z którym ich wszyscy kojarzymy…

Jak to mówią - pierwsze koty za płoty! 

Prince

Książę słynął z niesamowitej koncertowej charyzmy, ale nie do końca można ją poczuć, oglądając telewizyjny pierwszy raz wokalisty. Prince zadebiutował na antenie w styczniu 1980 w programie „American Bandstand” i… zdecydowanie zjadła go trema. Przed występem udzielił krótkiego wywiadu, który również nie wypadł najlepiej – może stąd wzięła się jego słynna niechęć do rozmów z dziennikarzami?

David Bowie

Nieco lepiej poradził sobie w swoim oficjalnym telewizyjnym debiucie inny mistrz performance’u, David Bowie, choć widać po nim pewne spięcie. Dla 23-letniego wówczas – w 1970 roku – Davida to w rzeczywistości był drugi raz na antenie. Zadebiutował jako 17-latek w programie „Tonight”, w którym jednak nie śpiewał, ani nie grał. Występował tam jako rzecznik… długowłosej młodzieży, nie akceptowanej przez rodziców i otoczenie z powodu swojej fryzury.

U2

Zanim Bono i spółka zostali międzynarodowymi gwiazdami, musieli przebić się w rodzinnej Irlandii. W telewizji zadebiutowali na antenie stacji RTE w 1980 roku, wykonując „Stories For Boys”. Ciekawe, jak się dziś czują, widząc swoje ówczesne sceniczne stroje – tak, tak, chodzi nam zwłaszcza o ten sweterek Adama Claytona…

The Cure

Zespół Roberta Smitha swój telewizyjny debiut zanotował aż w Paryżu - było to 8 grudnia 1979. Muzykom daleko jeszcze było do gotyckiego imidżu. Jeśli zawsze zastanawialiście się, jak wygląda wokalista The Cure bez makijażu i szopy na głowie, obejrzyjcie koniecznie. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele